ESMA: Надзвичайна стійкість фінансових ринків у середовищі вищих відсоткових ставок, що зберігаються тривалий період

01 лютого 2024
ESMA: Надзвичайна стійкість фінансових ринків у середовищі вищих відсоткових ставок, що зберігаються тривалий період

Європейське управління з цінних паперів і ринків (ESMA), регулятор і наглядовий орган фінансових ринків ЄС, 31 січня опублікувало свій перший звіт про моніторинг ризиків за 2024 рік, у якому викладено ключові фактори ризику, з якими зараз стикаються фінансові ринки.

Верена Росс, Голова ESMA, зазначила:

«У ESMA ми спостерігаємо за фінансовою системою, яка продемонструвала високий рівень стійкості. У майбутньому ринки залишатимуться дуже чутливими, а ризики ринкових корекцій залишатимуться високими з огляду на геополітичну та макрофінансову невизначеність. У цьому контексті підтримка довіри до фінансових ринків особливою непокоїть ESMA та є ключовим завданням для досягнення нашої місії щодо захисту інвесторів. Роздрібні інвестори все частіше отримують новини через соціальні медіа, і ми знову наголошуємо на необхідності усвідомлювати ризик отримання неправдивої або оманливої інформації через ці медіа. Усі інвестори повинні перевірити надійність і якість інформації, яку вони використовують у своїх інвестиційних рішеннях.

На фінансову стабільність та інвесторів впливатимуть підвищені відсоткові ставки, які, як очікується, залишатимуться такими довше. Це середовище негативно впливає на кредитну якість і оцінку нерухомості. І, нарешті, «зелене відмивання» (greenwashing) тягне за собою ризик обмеження ролі фінансів у переході до більш сталого майбутнього».

Крім чинників ризику, у звіті ESMA міститься інформація про структурні зміни та стан ключових секторів фінансових ринків протягом другої половини 2023 року. 


Моніторинг ринків

Ринки цінних паперів: оцінки вартості акцій помірно підвищилися у 2-му півріччі 2023 року завдяки зростанню наприкінці року, пов’язаному з очікуванням зниження процентних ставок у 2024 році. Волатильність залишалася стриманою, тоді як спреди між попитом і пропозицією зросли, підкреслюючи нервозність ринків. Наприкінці 2023 року ринки цінних паперів з фіксованим доходом загалом опустилися, із помітним зниженням доходності суверенних і корпоративних облігацій у грудні. Кредитна якість високодоходних нефінансових компаній продовжувала знижуватися, особливо у зв’язку з нерухомістю, із тенденцією до зростання рівня дефолтів.  

Управління активами: показники доходності та руху капіталу у фондах у ЄС були нестабільними у 2-му півріччі 2023 року. Інвестори віддавали перевагу фондам з фіксованим доходом над фондами акцій, а фонди грошового ринку особливо залучали значні надходження завдяки вищим відсотковим ставкам та інверсії кривої доходності. Загалом ризики стабілізувалися, але залишалися високими, особливо ризик ліквідності та кредитний ризик. Незважаючи на те, що фонди впоралися з переходом на вищі відсоткові ставки, залишалося занепокоєння щодо оцінки активів фондів нерухомості на ринку, що падає. 

Споживачі: настрої споживачів залишаються слабкими на тлі геополітичної невизначеності та повільного зростання, незважаючи на падіння інфляції. За вищих  відсоткових ставок споживачі збільшили свої пакети облігацій як безпосередньо, так і через інвестиційні фонди, а середня ефективність роздрібних інвестицій покращилася в 3-му кварталі 2023 року. Джерелом ризику є вкладення у нерухомість через роздрібні АІФи (фонди альтернативних інвестицій).

Інфраструктура та послуги: обсяги торгівлі акціями продемонстрували незначне зниження порівняно з минулим роком на тлі низької волатильності. Збої в розрахунках залишалися в основному стабільними у 2-му півріччі 2023 року, після їх зменшення у 1-му півріччі. Кіберінциденти у фінансовому секторі в усьому світі залишаються підвищеними (частими), хоча їх поменшало у 3-му кварталі 2023 року.


Більше й детальніше дивіться у прес-релізі та у Звіті ESMA (англ.):

1. Trends, Risk and Vulnerabilities report No 1 2024

2. Statistical annex

 

Пов’язані матеріали:

Європейські фінансові наглядові органи (ESAs) попереджають про ризики, пов’язані з крихкими економічними перспективами

ESMA бачить високі ризики на тлі вразливих ринків

ESMA: Криптоактиви та їхні ризики для фінансової стабільності

ESMA: європейські наглядові органи попереджають про зростання ризиків на тлі погіршення економічних перспектив

ESMA: Російська війна додає невизначеності та волатильності на фінансових ринках ЄС

ESMA оновило свою оцінку ризиків, з урахуванням впливу російського вторгнення в Україну та погіршення економічного середовища на фінансові ринки

Довідково:

ESMA проводить оцінку та моніторинг ризиків і готує Моніторинговий звіт щодо трендів, ризиків і вразливостей (TRV Risk Monitor report) щопівроку, а також публікує інші звіти про ризики (Risk Dashboard та серія статистичних звітів ESMA).

Детальніше – на сайті ESMA: https://www.esma.europa.eu/risk-analysis/risk-monitoring

Основні цифри
Всього компаній-членів283на 12.04.24
Кількість КУА278на 12.04.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 12.04.24
Кількість ІСІ1784на 12.04.24
Кількість НПФ*53на 12.04.24
Кількість СК*1на 31.01.24
Активи в управлінні КУА, млн грн608 656на 31.01.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 815на 31.01.24