ESMA: європейські наглядові органи попереджають про зростання ризиків на тлі погіршення економічних перспектив

12 вересня 2022

Сьогодні три європейські наглядові органи (EBA, EIOPA та ESMA - ESA) опублікували спільний Осінній звіт про ризики - 2022. У звіті підкреслюється, що погіршення економічних перспектив, висока інфляція та зростання цін на енергоносії посилили вразливість усіх фінансових секторів. ESA радять національним наглядовим органам, фінансовим установам та учасникам ринку підготуватися до майбутніх викликів.

Економічне відновлення Європи після пандемії сповільнилося внаслідок російського вторгнення в Україну. Війна Росії проти України та збої в торгівлі призвели до швидкого погіршення економічних перспектив. Це посилює вже існуючий інфляційний тиск, різко підвищуючи ціни на енергоносії та сировину, посилює дисбаланс у попиті та пропозиції та послаблює купівельну спроможність домогосподарств. Зріс ризик стійкої інфляції та стагфляції.

Ці фактори, у поєднанні з погіршенням економічних перспектив, значно вплинули на ризикове середовище фінансового сектору. З огляду на високу невизначеність, волатильність фінансового ринку зросла в усіх секторах. Після тривалого періоду низьких процентних ставок центральні банки посилюють монетарну політику. Поєднання вищих витрат на фінансування та нижчого економічного результату може чинити тиск на рефінансування боргу уряду, компаній і домогосподарств, водночас негативно впливаючи на кредитну якість кредитних/позикових портфелів фінансових установ. Зменшення реальної доходності через високу інфляцію може призвести інвесторів до більшого ризику в той час, коли підвищення ставок запускає далекосяжне перебалансування портфелів.

Фінансові установи також стикаються зі збільшенням операційних викликів, пов’язаних із підвищеними кіберризиками та впровадженням санкцій проти Росії. Донині фінансова система була стійкою, незважаючи на зростаючу політичну та економічну невизначеність.

З огляду на вищезазначені ризики та вразливі місця, Об’єднаний комітет ESA рекомендує національним компетентним органам, фінансовим установам та учасникам ринку вжити таких заходів:

  • Фінансові установи та органи нагляду повинні й надалі бути готовими до погіршення якості активів у фінансовому секторі та стежити за розвитком подій, у тому числі стосовно активів, на які позитивно вплинули протипандемічні тимчасові заходи, і тих, які є особливо вразливими до погіршення економічного середовища, до інфляції, а також до високих цін на енергоносії та сировину.
  • Необхідно уважно стежити за впливом подальшого підвищення процентних ставок і потенційного раптового підвищення премій за ризик на фінансові установи та учасників ринку в цілому.
  • Фінансові установи та органи нагляду повинні уважно стежити за впливом інфляційних ризиків.
  • Органи нагляду повинні продовжувати відстежувати ризики для роздрібних інвесторів, зокрема щодо фінансових продуктів, де споживачі можуть не повністю усвідомлювати ступінь відповідних ризиків, таких як криптоактиви.
  • Фінансові установи та наглядові органи повинні продовжувати ретельно управляти ризиками для навколишнього середовища та кіберризиками, щоб усунути загрози інформаційній безпеці та безперервності бізнесу.


Детальніше на сайті ESMA:

Прес-реліз

СПІЛЬНИЙ ЗВІТ ESA ПРО РИЗИКИ ТА ВРАЗЛИВІ МІСЦЯ У ФІНАНСОВІЙ СИСТЕМІ ЄС № 2 2022: JC_2022_40_AUTUMN_2022_JC_REPORT_ON_RISKS_AND_VULNERABILITIES.PDF (570,49 КБ)

 

Пов’язані матеріали:

ESMA: Російська війна додає невизначеності та волатильності на фінансових ринках ЄС

ESMA оновило свою оцінку ризиків, з урахуванням впливу російського вторгнення в Україну та погіршення економічного середовища на фінансові ринки


Довідково: ESMA проводить оцінку та моніторинг ризиків і готує Моніторинговий звіт щодо трендів, ризиків і вразливостей (TRV Risk Monitor report) щопівроку, попередній випуск – за лютий 2022 (https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/esma50-165-2058_trv_1-22_risk_monitor.pdf), оновлення - за червень 2022 (https://www.uaib.com.ua/aktual-kua/prud-nagliad-root/prud-nagliad-risk-management/esma-onovilo-svoyu-ocinku-rizikiv-z-urahuvannyam-vplivu-rosiyskogo-vtorgnennya-v-ukrajinu), а також публікує інші звіти про ризики (Risk Dashboard та серія статистичних звітів ESMA).

Детальніше – на сайті ESMA: https://www.esma.europa.eu/risk-analysis/risk-monitoring.

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 29.04.24
Кількість КУА279на 29.04.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 29.04.24
Кількість ІСІ1782на 29.04.24
Кількість НПФ*52на 29.04.24
Кількість СК*1на 29.02.24
Активи в управлінні КУА, млн грн615 069на 29.02.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 875на 29.02.24