ESMA бачить високі ризики на тлі вразливих ринків

15 лютого 2023

Європейське управління з цінних паперів і ринків (ESMA), регулятор і наглядовий орган фінансових ринків ЄС, опублікувало перший Звіт про тенденції, ризики та вразливі місця (TRV) за 2023 рік. Загалом, ризики в компетенції ESMA залишаються високими й інвестори повинні бути готовими до подальших ринкових корекцій.

Верена Росс, Голова ESMA, сказала:

«Фінансові ринки залишалися на диво стабільними у другому півріччі 2022 року, незважаючи на загальну волатильність. Хоча економічні настрої на початку 2023 року стали більш позитивними, немає місця для самозаспокоєння. ESMA підтримує загальну оцінку усіх ризиків у своїй компетенції на найвищому рівні.

Поєднання високих ризиків у компетенції ESMA та вразливої ліквідності ринку може стати тестом для стійкості фінансової системи проти можливих майбутніх шоків».

Основні висновки:

Загальна оцінка ризику: ризики зараження (contagion risks) та операційні ризики вважаються дуже високими, як і ризик ліквідності та ринковий ризик. Кредитний ризик залишається високим і, як очікується, збільшуватиметься, відображаючи зростаюче занепокоєння щодо державної та корпоративної заборгованості. Дуже високими й надалі будуть ризики на ринках цінних паперів і в управлінні активами. Значні ризики для інфраструктури та споживачів зберігаються та погіршуватимуться і все це на тлі високих екологічних ризиків.

Ринкове середовище: більш жорсткі фінансові умови у всьому світі вплинули на економічну активність, а інфляція залишилася дуже високою. Волатильність на енергетичних ринках зберігається високою, незважаючи на загальне зниження цін. Структурна вразливість наражає ринки та учасників на ризик того, що потрясіння на ринках можуть бути посилені дисбалансом попиту та пропозиції ліквідності.

Ринки цінних паперів: Ціни на акції були волатильними у другому півріччі 2022 року, ринки частково відновили втрати за 3-й квартал на тлі новин про відносно стабільну інфляцію та позитивні корпоративні прибутки.

Управління активами: У другому півріччі 2022 року в індустрії фондів у ЄС спостерігався відтік і низька доходність більшості типів фондів, активи в управлінні зазнали найстрімкішого падіння з часів світової фінансової кризи. Невідповідність строків погашення у фондах комерційної нерухомості зберігається, а вплив кризи на ринку державних облігацій у Великобританії на інвестиційні фонди із високим левериджем у другій половині 2022 року підтвердив існуючі занепокоєння щодо управління ризиками ліквідності фондів та надмірного левериджу, а також ризиків зараження, враховуючи сильні системні взаємозв’язки.

Споживачі: настрої інвесторів не поліпшилися на тлі економічної невизначеності. Інфляція гальмує реальні доходи від інвестицій і спричиняє скорочення заощаджень домогосподарств.

Стале фінансування: обіцянки щодо нетто-нульових викидів стали предметом все більшої уваги, оскільки енергетична криза поставила під загрозу досягнення цілей декарбонізації. У ширшому плані, було зосереджено посилену увагу на імітації зелених інвестицій (greenwashing), у той час як інвестори, схоже, все частіше розрізняють продукти на основі їхніх якостей щодо сприяння сталому розвитку, що відображено в постійному чистому притоку у фонди статті 9 SFDR (умовно «найбільш зелені»). Незважаючи на це, ринки ESG продовжували зростати, і ця тенденція демонструвала стійкість до ширшого ринкового контексту.

Більше й детальніше дивіться у Звіті ESMA (англ.):

1. Trends, Risk and Vulnerabilities report No 1 2023

2. Statistical annex

Пов’язані матеріали:

ESMA: Криптоактиви та їхні ризики для фінансової стабільності

ESMA: європейські наглядові органи попереджають про зростання ризиків на тлі погіршення економічних перспектив

ESMA: Російська війна додає невизначеності та волатильності на фінансових ринках ЄС

ESMA оновило свою оцінку ризиків, з урахуванням впливу російського вторгнення в Україну та погіршення економічного середовища на фінансові ринки

Довідково:

ESMA проводить оцінку та моніторинг ризиків і готує Моніторинговий звіт щодо трендів, ризиків і вразливостей (TRV Risk Monitor report) щопівроку, а також публікує інші звіти про ризики (Risk Dashboard та серія статистичних звітів ESMA).

Детальніше – на сайті ESMA: https://www.esma.europa.eu/risk-analysis/risk-monitoring

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 29.04.24
Кількість КУА279на 29.04.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 29.04.24
Кількість ІСІ1782на 29.04.24
Кількість НПФ*52на 29.04.24
Кількість СК*1на 29.02.24
Активи в управлінні КУА, млн грн615 069на 29.02.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 875на 29.02.24