УАІБ взяла участь в обговоренні стану виконання зобов’язань за Угодою про асоціацію з ЄС та з'ясувала ситуацію щодо перспектив інтеграції у сфері фінпослуг

18 червня 2021
УАІБ взяла участь в обговоренні стану виконання зобов’язань за Угодою про асоціацію з ЄС та з'ясувала ситуацію щодо перспектив інтеграції у сфері фінпослуг

17 червня 2021 року Інститут економічних досліджень та політичних консультацій у партнерстві з DiXiGroup та Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля» провів обговорення «Економічна інтеграція з ЄС: що вже має й що може отримати Україна». Захід відбувся в межах проєкту «Інтеграція України в спільний ринок ЄС: здобутки в рамках Угоди про асоціацію та потреба в модернізації» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». В обговоренні взяла участь Українська асоціація інвестиційного бізнесу, як учасник Робочої групи 3 «Економічна співпраця, зона вільної торгівлі, транскордонне співробітництво», що входить до Платформи громадянського суспільства Україна - ЄС.

У рамках заходу було презентовано результати дослідження «Інтеграція у рамках Асоціації: динаміка виконання Угоди між Україною і ЄС» (видання четверте, доповнене), присвячене оцінці стану виконання зобов’язань Угоди про асоціацію у сферах, що стосуються інтеграції у внутрішній ринок ЄС. Презентація дослідження – у прикріпленому файлі.

На запитання УАІБ щодо оновлення тексту Угоди та перспектив інтеграції у сфері фінансових послуг керівниця експертної групи з питань експертизи законодавства України на відповідність праву ЄС, в.о. заступника генерального директора Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, Марина Неліна повідомила, що наразі Україна та ЄС проводять консультації щодо оновлення усієї Угоди про асоціацію, але поки що не планують оновлювати Доповнення XVII-2 до Угоди про асоціацію з ЄС - щодо регуляторного наближення у сфері фінансових послуг (у тому числі стосовно цінних паперів та інститутів спільного інвестування). Така зміна у позиції Уряду за останні два роки, за словами М.Неліної, зумовлена слабким прогресом України у виконанні вимог чинного тексту Доповнення XVII-2 та, одночасно із цим, значними і кардинальними змінами фінансового права ЄС за останні 10 років, після Світової фінансової кризи та фіналізації чинного тексту Угоди.   

М.Неліна також зазначила, що основна проблема для інтеграції України до єдиного фінансового ринку ЄС - запровадження макропруденційного нагляду з боку пан'європейських регуляторів фінансового сектору (ESAs). Європейські колеги, на думку представниці Уряду, були б готові оновити список законодавства ЄС у Доповненні XVII-2, але регулювати та здійснювати нагляд за фінансовим ринком в Україні продовжуватимуть тільки українські національні регулятори, а пан'європейські не можуть поширювати свої повноваження за межі ЄС. Тому Україні та ЄС ще належить визначити, яким чином забезпечити функціонування макропруденційного нагляду за діяльністю учасників фінансових ринків на транскордонному рівні Україна-ЄС, перед оновленням в Угоді списку фінансового законодавства для транспонування в Україні.

Детальніше про прогрес виконання Угоди про асоціацію у різних сферах, її оновлення, а також плани інтеграції України з ЄС поза Угодою – у відеозаписі події.

Крім того, 24 червня відбудеться урядова конференція з оцінки виконання Угоди про асоціацію України з ЄС у 2015-2020 роках

Голова УС ПГС* Олена Павленко запрошена до виступу у панельній дискусії разом з Головою Парламентського Комітету Іванною Климпуш-Цинцадзе, Головою Представництва ЄС в Україні Матті Маасікасом, членом Європарламенту Майклом Галером. Під час свого виступу Олена представить точку зору громадського сектору щодо динаміки виконання Угоди.

Для надання об’єктивної оцінки по кожному окремому сектору, УС ПГС звернулася до усіх своїх членів, у тому числі робочих груп, із опитуванням для визначення оцінки виконання Угоди за секторами. УАІБ надала свої відповіді, вказавши на проблемні питання, що стосуються виконання Угоди у фінансовому секторі, на які необхідно звернути увагу Уряду та інших стейкхолдрерів.

 * Довідково: Платформа громадянського суспільства Україна - ЄС (ПГС) – це один із органів, створених відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. ПГС є майданчиком, у рамках якого організації громадянського суспільства обох сторін здійснюють моніторинг реалізації Угоди з точки зору громадянського суспільства, а також виробляють рекомендації відповідним органам. До складу ПГС входять тридцять членів, по п'ятнадцять з кожної сторони, які представляють громадянське суспільство України та Європейський соціально-економічний комітет (ЄСЕК). Крім того, Українська сторона ПГС має шість робочих груп. УАІБ є учасником РГ 3 «Економічна співпраця, зона вільної торгівлі, транскордонне співробітництво». Детальніше – за посиланням.

 

Основні цифри
Всього компаній-членів283на 18.04.24
Кількість КУА278на 18.04.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 18.04.24
Кількість ІСІ1784на 18.04.24
Кількість НПФ*53на 18.04.24
Кількість СК*1на 29.02.24
Активи в управлінні КУА, млн грн615 069на 29.02.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 875на 29.02.24