УАІБ вважає, що євроінтеграція України у фінансовій сфері потребує додаткових консультацій

24 січня 2020

Представник УАІБ взяв участь у публічній дискусії «Порядок денний європейської інтеграції: амбіції України на 2020 рік», яку 21 січня організував у Києві проект «Громадська синергія», що реалізується Міжнародним фондом «Відродження» за підтримки Європейського Союзу.

Як зазначив голова Представництва Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас, для ЄС нині дуже актуальною і пріоритетною стала Green Deal («Зелена угода»), тобто вироблення на законодавчому рівні спільних правил в ЄС для різноманітних економічних суб’єктів для забезпечення сталого розвитку, зменшення та ліквідації негативного впливу на зміну клімату тощо. Водночас, для України, за його словами, на перший план у переговорах із ЄС вийшов «промисловий безвіз» – Угода про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції (АСАА).

На актуальності оновлення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, зокрема зони вільної торгівлі (DCFTA), відповідно до наших пріоритетів і структури економіки наголосила Голова Комітету Верховної Ради з інтеграції України з ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе. Вона також зазначила, що Україна має долучитися до європейської колективної безпеки і піднімати питання про перспективу членства у ЄС.

Керівник проекту «Громадська синергія» Дмитро Шульга представив Аналітичний звіт «Інтеграція у рамках асоціації: динаміка виконання Угоди між Україною і ЄС (3-тє видання, листопад-грудень 2019 року). Він  повідомив, що наразі відставання в імплементації Угоди про асоціацію є майже в усіх секторах, але прогрес у виконанні Україною «домашнього завдання» є і деякі сектори наближаються до 100% за відповідними строками, а у 2021 році має бути зроблено всебічний огляд досягнення її цілей.  

Про амбіції України напередодні засідання Ради Асоціації розповів Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитро Кулеба, який відзначив, що, оскільки в Україні працює новий Уряд, а в ЄС - новий склад Європейської комісії, Україна прагне вийти на новий рівень у відносинах та інтеграції.

Під час дискусії наголошувалося, що європейська та українська сторони наразі вважають пріоритетними для євроінтеграції України на найближчий час такі пріоритети: «Загальні політичні питання/Юстиція, свобода і безпека», «Торгівля (тарифи, митниця, АСАА)», «Енергетика і довкілля» та «Єдиний цифровий ринок».

Інтеграція ринки фінансових послуг поки не визначена  пріоритетом розвитку асоціації з ЄС попри настання перших формальних дедлайнів згідно Угоди про асоціацію. Але, враховуючи численні зміни, що відбулися в законодавстві ЄС, яке регулює фінансові ринки, УАІБ вважає, що обговорення цих питань має бути включено до порядку денного найближчого  засідання Ради Асоціації.

Пропозицію УАІБ до блоку «Стосовно економічного розвитку України» про необхідність проведення консультацій між українським урядом та відповідними органами ЄС щодо механізмів інтеграції ринків фінансових послуг для набуття Україною режиму внутрішнього ринку ЄС у сфері фінансових послуг було включено до Спільної декларації Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС, що була затверджена на засіданні Платформи у Брюсселі 3 грудня 2019 року.

28 січня 2020 року на черговій Раді асоціації будуть обговорюватися зокрема й пропозиції Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна для вироблення рекомендацій керівним органам України та ЄС щодо подальших кроків не лише з імплементації Угоди про асоціацію, а і з її перегляду для забезпечення практичної євроінтеграції України у різних сферах.

 

Довідково: Платформа громадянського суспільства Україна – ЄС (ПГС) – один з органів, створених відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. ПГС є майданчиком, у рамках якого організації громадянського суспільства обох сторін здійснюють моніторинг реалізації Угоди з точки зору громадянського суспільства, а також виробляють рекомендації відповідним органам. До складу ПГС входять тридцять членів, по п'ятнадцять з кожної сторони, які представляють громадянське суспільство України та Європейський соціально-економічний комітет (ЄСЕК). Також УС ПГС має шість Робочих груп. УАІБ є учасником групи «Економічна співпраця, зона вільної торгівлі, транскордонне співробітництво». Детальніше – за посиланням.

Основні цифри
Всього компаній-членів283на 19.04.24
Кількість КУА278на 19.04.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 19.04.24
Кількість ІСІ1780на 19.04.24
Кількість НПФ*52на 19.04.24
Кількість СК*1на 29.02.24
Активи в управлінні КУА, млн грн615 069на 29.02.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 875на 29.02.24