Аналітичний звіт «Інтеграція у рамках асоціації: динаміка виконання Угоди між Україною і ЄС (3-тє видання, листопад-грудень 2019 року)

16 січня 2020

До вашої уваги 3-тє видання аналітичного звіту «Інтеграція у рамках асоціації: динаміка виконання Угоди між Україною і ЄС», (листопад-грудень 2019). Звіт підготовлений Європейською програмою МФ «Відродження» із залученням експертів Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та інших незалежних експертів.
 
У публікації проаналізовано виконання економічної частини Угоди про асоціацію (станом на листопад 2019 року), найважливішим змістом якої є інтеграція України до спільного ринку ЄС. Загалом Угода визначає 14 секторів, де ЄС може прийняти рішення про інтеграцію України практично на тому ж рівні, як і країн-членів ЄС. Відповідно до тексту Угоди, Україна має виконати необхідні умови для всіх 14 секторів не пізніше 1 січня 2024 року - тобто протягом терміну повноважень Президента Володимира Зеленського та Верховної Ради IX скликання.
 
Станом на кінець грудня 2019 року Україна вже мала би виконати зобов'язання у семи секторах (із 14): технічні бар’єри, митні процедури, телекомунікації, поштові та кур’єрські послуги, ринок природного газу, внутрішній водний транспорт та частково у державних закупівлях.
 
Наразі Україна виконала своє «домашнє завдання» у двох секторах: у технічних бар’єрах у торгівлі та частково у державних закупівлях. Зі свого боку, Євросоюз поки що прийняв лише одне проміжне рішення у сфері державних закупівель.
 
У цьому аналітичному звіті представлений поглиблений аналіз щодо 8-ми секторів: технічне регулювання (ринок промислових товарів), митні процедури, цифровий ринок, фінансові послуги, державні закупівлі, енергетика (газовий ринок), поштові та кур’єрські послуги і Спільний авіаційний простір. За кожним із секторів проаналізовано потенційні вигоди від інтеграції до внутрішнього ринку ЄС, динаміку та поточний стан справ із виконанням Україною «домашнього завдання», причини відставання або навпаки прогресу, а також рекомендації для обох сторін – України і ЄС – як виконати Угоду.
 
Експерти сформували пропозиції пріоритетів секторальної інтеграції, які можливо і необхідно досягнути до кінця 2020 року – до того терміну, після якого, відповідно до положень Угоди, має бути здійснений «всебічний огляд досягнення цілей» Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі. Також запропоновані кроки до першого копенгагенського критерію членства (у рамках «політичної асоціації» з ЄС).
 

Розділ, присвячений ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ ДО РИНКУ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ ЄС – ст. 34-39 звіту.

 

Основні цифри
Кількість КУА297на 07.07.20
Кількість ІСІ1472на 07.07.20
Кількість НПФ*60на 07.07.20
Кількість СК*2на 30.04.20
Активи, млн. грн.

365 314

на 30.04.20