Асоціації фондового ринку обговорили і узгодили пропозиції до проекту Податкового кодексу

23 червня 2010

Як вплинуть на діяльність професійних учасників ринку цінних паперів новації проекту Податкового кодексу, які його норми стимулюватимуть розвиток фондового ринку, а які ускладнюватимуть залучення в економіку країни фінансових ресурсів?

Ці та інші питання обговорили 23 червня 2010 року у Києві представники УАІБ, ПАРД, АУФТ та ПФТС під час круглого столу, організованого з метою вироблення узгодженого пакета пропозицій професійних учасників фондового ринку до проекту Податкового кодексу.

Як зазначив, відкриваючи круглий стіл, Головуючий Ради УАІБ Дмитро Леонов, обговорення пропозицій учасників ринку цінних паперів є вкрай актуальним та своєчасним, оскільки зараз у парламенті працює робоча група з підготовки Податкового кодексу до другого читання.

Запровадження не врегульованих належним чином фіскальних механізмів негативно вплине на розвиток вітчизняної економіки та може призвести до збільшення рівня її тінізації.

Проект Податкового кодексу розробляється вже упродовж семи років і оскільки зараз існує велика вірогідність його прийняття, головним завданням повинен стати не сам факт ухвалення парламентом цього документа, а запровадження в Україні ефективної та адекватної системи оподаткування, що дозволить розвиватися економічним процесам і забезпечить баланс між суспільством та владою.

В усьому світі ринок капіталу є локомотивом новацій в економіці, за допомогою якого відбувається залучення інвестицій. Приймаючи Податковий кодекс, важливо не перекрити канали доступу до інвестиційних ресурсів, а стимулювати залучення їх в економіку, підкреслив він.

За словами президента Асоціації ПФТС Ірини Зарі, завдання наповнення Державного бюджету шляхом запровадження нових податкових механізмів є вірним, однак треба враховувати й інтереси вітчизняного фінансового ринку. Насамперед, не можна допустити погіршення умов діяльності емітентів на фондовому ринку, стабільності, збалансованості потребують також інвестори. Ірина Заря наголосила на важливості залучення на фондовий ринок нерезидентів, які не прийдуть в країну без  нормальних умов ведення бізнесу. Новації не повинні погіршувати і умови діяльності на ринку цінних паперів для фізичних осіб, інституційних інвесторів, торговців цінними паперами а також бірж і депозитаріїв.

Пропозиції ПФТС до проекту Податкового кодексу стосуються податку на прибуток підприємств, податку на доходи фізичних осіб, податку на додану вартість. Окрему увагу в них приділено запровадженню ефективних механізмів оподаткування операцій РЕПО. За словами Ірини Зарі, наприклад, в Росії та Казахстані обсяги таких операцій зараз є дуже великими. Відповідні зміни до проекту дозволять розвиватися операціям РЕПО і в Україні.
Голова Комісії з питань оподаткування УАІБ Анатолій Федоренко повідомив, що за останні роки в Україні було розроблено кілька проектів Податкового кодексу. Документ, прийнятий парламентом у першому читанні, є найбільш досконалим. Його головною перевагою є те, що він увібрав у себе чинне законодавство з питань оподаткування, яке було доопрацьовано та модифіковано.

Однак у документі є й ряд проблемних моментів. Враховуючи це, УАІБ розробила пропозиції до проекту, які, зокрема, стосуються загальних положень, адміністрування податків, зборів та податкових платежів, податку на доходи фізичних осіб, податку на додану вартість.

Питання внесення пропозицій до Податкового кодексу об’єднало всі саморегулівні організації ринку цінних паперів, зазначив член рад АУФТ та УАІБ Ігор Когут. Адже усі асоціації зацікавлені у належному розвитку ринку. Нові податкові механізми мають стимулювати діяльність внутрішніх інвесторів, сприяти підвищенню прозорості та відкритості ринку, встановленню на ньому зрозумілих правил гри. Розробляючи такі механізми, слід враховувати особливості фондового ринку, який не виробляє кінцевого  продукту, а забезпечує перетік капіталу в економіці.

Оприлюднюючи пропозиції від ПАРД, керівник юридичного департаменту асоціації Максим Журавльов, зокрема зазначив, що відповідно до Закону «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» реєстратор визначається, як юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, який одержав у встановленому порядку ліцензію на ведення реєстрів власників іменних цінних паперів. Ведення реєстрів власників іменних цінних паперів є виключною діяльністю суб’єктів підприємницької діяльності і не може поєднуватися з іншими видами діяльності, крім депозитарної. Діяльність реєстраторів власників іменних цінних паперів, яка є виключною сферою діяльності, не є «надприбутковою», тому встановлення у проекті Податкового кодексу норми щодо заборони реєстраторам цінних паперів здійснювати сплату податків за спрощеною системою оподаткування є невиправданим і потребує внесення змін.

Пропозиції від асоціацій вже надіслано до Комітету з питань фінансів і банківської діяльності Верховної Ради України. Відповідні листи з обґрунтуванням позиції  професійних учасників фондового ринку щодо внесення відповідних змін до проекту Податкового кодексу під час його підготовки кінцевого варіанту буде направлено до Президента України, Прем’єр-міністра та Голови Верховної Ради. 

Детальніше ознайомитися з пропозиціями УАІБ, ПАРД, АУФТ та ПФТС можна сайті www.uaib.com.ua.

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 17.05.24
Кількість КУА279на 17.05.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 17.05.24
Кількість ІСІ1779на 17.05.24
Кількість НПФ*52на 17.05.24
Кількість СК*1на 31.03.24
Активи в управлінні КУА, млн грн616 160на 31.03.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 908на 31.03.24