Жовтневий переворот для акцій
http://www.ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=11305
До кінця жовтня цього року, згідно із Законом "Про акціонерні товариства", їх акції мають існувати виключно в бездокументарній формі. Важливо, щоб процедура переведення випусків цінних паперів із документарної в бездокументарну форму не призвела до втрати прав власності на них.
Хоча в Україні поки немає музею цінних паперів, та його треба було б створити. Серед цікавих експонатів у ньому мали б стати сертифікати на акції українських підприємств, які в зв'язку з переходом на електронний обіг цінних паперів планується вилучати та знищувати.
Модель, за якою створювалася депозитарна система в Україні, копіювала "американський" зразок, оскільки передбачала існування двох інститутів - реєстраторів і зберігачів. У Франції та Німеччині, наприклад, весь документообіг цінних паперів існує тільки в електронному вигляді. Тепер і в Україні запаморочливе ведення реєстрів у паперовій формі відходить у минуле. Передбачається, що в результаті переходу до бездокументарної форми обігу акцій реєстратори трансформуються у зберігачів та депозитаріїв, і реєстраторський вид бізнесу буде анульовано.
"У реєстраторських компаній є два шляхи: ставати зберігачами або створювати консалтингові фірми для обслуговування існуючих клієнтів. Інститут зберігачів є більш надійним. По-перше, тому що вони обслуговують усіх без винятку акціонерів, а не емітентів, по-друге, бездокументарна форма існування не передбачає наявності сертифікатів акцій, що унеможливлює маніпулювання ними", - відзначає один з експертів. До того ж, формування реєстрів власників за бездокументарними цінними паперами, особливо для проведення загальних зборів, буде вчасним та контрольованим на кількох рівнях. Проблема подвійних реєстрів залишиться у минулому.
НАРОДЖЕНІ ПРИВАТИЗАЦІЄЮ
Інститут реєстраторів в Україні був створений відповідним указом Президента ще 1994 року. Після того як був прийнятий Закон "Про Національну депозитарну систему й особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" 1997 року в нашій країні з'явилися ще одні учасники національної депозитарної системи - зберігачі.
У країнах, де проходила масова приватизація, реєстраторська форма була простою, доступною і швидкостворюваною. В нашій країні реєстратори зіграли велику роль при створенні системи реєстрації права власності, виконавши величезну роботу з формування баз даних власності на цінні папери. За даними Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку (ДКЦПФР), на 1 жовтня 2009 року в Україні ліцензії реєстратора мали 375 компаній, зберігача - 282. Протягом 2009 року кількість зберігачів зросла до 297. Згідно з прогнозами фахівців, на кінець 2010 року число зберігачів сягне 400. Кількість їх зростає за рахунок реєстраторів, які почали отримувати ліцензії зберігачів. Крім того, торговці цінними паперами відкривають свої депозитарні відділи (їм зручніше зі своїм зберігачем). Збільшення кількості зберігачів також пов'язане з початком створення великими акціонерними товариствами таких власних структур. Експерти зауважують: остання тенденція свідчить, що бізнес і більшість мажоритарних акціонерів не вбачають у новому законі про АТ гарантій забезпечення прав власності, а тому і застосовують стару схему контролю над активами: створюють замість реєстраторів таких же самих підконтрольних зберігачів.
"МЕРТВІ ДУШІ"
За оцінками Професійної асоціації реєстраторів та депозитаріїв (ПАРД), в Україні із загальної кількості фізичних осіб - акціонерів (11,5 млн) приблизно 5 млн (!) із них ідентифікувати проблемно з причин смерті, зміни місця проживання та паспортних даних, втрати документів, що підтверджують права власності. Актуалізація цих даних -вельми громіздкий і дорогий процес. У Франції, наприклад, перехід з документарної форми у бездокументарну тривав аж 15 років, хоча основний перехід відбувся за 1,5-2 роки. Цінні папери акціонерів, які не перевели свої акції у бездокументарну форму, продавалися з аукціону (це було закладено в законі), а гроші отримувала держава.
Щодо акцій вітчизняних так званих неефективних власників - "мертвих душ" або "мовчунів" - то їхні цінні папери потрібно акумулювати для подальшої реалізації на українських фондових біржах. Ці пакети мають оцінити оцінювачі, а отримані кошти слід перераховувати на рахунки нотаріуса або підприємства. Така процедура дасть можливість уникнути неправомірних дій з боку третіх осіб та пожвавить діяльність фондових бірж.
Експерти звертають увагу і на ризики, які підстерігають українців при переході до бездокументарного обігу акцій, зокрема можливе виникнення технічних помилок. Їх можна буде виправити на підставі первинних документів, які п'ять років зберігатиме реєстратор. Додаткові примірники цього реєстру будуть передані принаймні одному депозитарію на відповідальне зберігання.
На дематеріалізацію цінних паперів закон про АТ відвів лише два роки, а не п'ять, як пропонували експерти фондового ринку. Але, на думку фахівців, скільки не переносити терміни переходу на бездокументарну форму акцій, все одно вчасно це зроблять не всі. Проте бездокументарна форма акцій зробить облік прав власності на них значно надійнішим, передусім для акціонерів. Тому їхній інтерес полягає саме в тому, щоб цей процес пройшов швидко.
КОМЕНТАРІ ДЛЯ "УК"
Директор Українського інституту розвитку фондового ринку Дмитро ЛЕОНОВ:
- Щоб не втратити право власності на акції, основна порада для громадянина-акціонера - не ігнорувати листи, які надходять на його адресу від акціонерного товариства або компанії-реєстратора. При переведенні акцій у бездокументарну форму вони повинні будуть докладно проінструктувати акціонера про те, що він має зробити. При своєчасних діях акціонера, передбачених законодавством, він максимально гарантований від втрати власності. Підкреслюю - своєчасних, а не тоді, коли знайдеться вільний час. Адже за 15 років приватизаційних та постприватизаційних процесів накопичено безліч помилок і неточностей у системі реєстрів акціонерів, у тому числі і в результаті пасивності самих акціонерів-громадян, а так само іноді, на жаль, і їхніх спадкоємців.
Заступник начальника операційного департаменту Національного депозитарію цінних паперів Марина АДАМОВСЬКА:
- Власнику цінних паперів відповідно до Закону "Про акціонерні товариства" надана можливість самостійно знерухомити цінні папери в обраного ним зберігача до дати закриття реєстру (тобто практично самостійно провести їх дематеріалізацію).
При бездокументарній формі підтвердженням права власності на цінні папери є виписка з рахунка власника у зберігача. Обертання акцій з використанням сертифіката акцій після дати депонування глобального сертифіката не допускається. Після дати закриття реєстру, щоб підтвердити свої права власності, власнику необхідно звернутися до обраного емітентом зберігача, укласти на своє ім'я договір і отримати виписку з рахунка. У випадку, якщо за даними паперами будуть відбуватися будь-які корпоративні дії, зберігач в обов'язковому порядку повинен ставити це до відома власника.
Всього компаній-членів | 277 | на 11.05.25 |
Кількість КУА | 272 | на 11.05.25 |
Кількість адміністраторів НПФ | 16 | на 11.05.25 |
Кількість ІСІ | 1848 | на 11.05.25 |
Кількість НПФ* | 49 | на 11.05.25 |
Кількість СК* | 1 | на 28.02.25 |
Активи в управлінні КУА, млн грн | 696 796 | на 28.02.25 |
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн | 3 415 | на 28.02.25 |