Управляти активами доручили "мігрантам"

15 червня 2010
Євген Петруша, "Урядовий кур’єр", 12.06.2010

http://www.ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=12486

Нині в інвестиційному бізнесі надзвичайну популярність мають так звані "групові переходи", коли в конкуруючу фірму услід за керівником ідуть відразу кілька співробітників. Масовість процесу експерти пов'язують з початком переділу на ринку управління активами.

У середньому фахівцям з інвестицій різних рангів, за даними вакансій HeadHunter, пропонують $1-4 тис. на місяць. Найвища оплата - у керівників інвестиційних проектів - від $2 до $7 тис. На сайті HeadHunter щомісяця з'являється до 35 нових вакансій в царині інвестицій (приблизно 400 на рік). На них припадає майже 10% загального обсягу вакансій у професійній галузі "Банки /Інвестиції/ Лізинг". Водночас при відкритті регіональних офісів з'ясовується, що за межами Києва фахівців із досвідом роботи в інвестиційній сфері вкрай мало.

Представники кадрових агенцій пов'язують причини дефіциту з молодістю інвестиційної галузі та її динамічним зростанням. Особливо це стосується роздрібного сектору - компанії з управління активами (КУА) ростуть наразі, як гриби після дощу, незважаючи на спад фондового ринку. Багато інвесткомпаній (і не тільки вони) навесні-влітку цього року отримали ліцензії на управління активами, хоча документи вони подавали в ДКЦПФР ще минулого року, коли ринок активно зростав, а відкриватися змушені зараз, коли він падає.

Молодість ринку веде до плутанини з назвами вакансій. Одні й ті самі позиції в різних компаніях часто називаються по-різному. Західна термінологія посад в Україні не надто прижилася. Приміром, інвестиційний менеджер може називатися і "керуючий проектами", і Equіty sales manager, і "фахівець з приватного розміщення". Не дивно, що рекрутерам і HR'ам у пошуках потрібних спеціалістів доводиться нелегко.

- Орієнтуємося за переліком функціональних обов'я-зків. У резюме кандидатів я дивлюся не на назву їхніх попередніх посад, а на обов'язки, які вони виконували обіймаючи їх, - ділиться директор з організаційного розвитку групи компаній "ТЕКТ" Тетяна Бежевець.

Зарплати в інвестиційному бізнесі

ПрофесіяЦіновий діапазон зарплат
Керуючий фондовим портфелем$1800 - $4000
Торговці цінними паперами від

$700

* БрокерКомісійні
* Ділер 
* Андеррайтер 
Інвестиційний аналітик$500 - $1500
Фінансовий аналітик$400 - $1000
Керівник аналітичного відділу

від $1000

Директор КУА

від $3000

Спеціаліст з управління активамивід $1000
Спеціаліст зі зв'язків з інвесторамивід $1200
Фінансовий консультант

$350 - $800

 Інвестконсультант$2000 - $4000
Помічник/Асистент інвестконсультанта$700 - $1500

Інвестиційний менеджер

 
(менеджер з інвестпроектів)$2000 - $7000
Джерело: Київський інститут інвестиційного менеджменту

Нинішня хвиля масової міграції - перша в цьому році, але не перша на цьому ринку. Вихід на ринок КУА великої кількості нових гравців автоматично підвищив існуючий попит на всі спеціальності в цій сфері. Масові переходи досить істотно відбилися на зарплатах інвестиційних спеців, оскільки співробітники перекуповуються у конкурентів або перевозяться із закордону. Для ключових фахівців з інших компаній фірми-"новачки" пропонують у півтора-два рази більше попередньої зарплати працівника.

За великим рахунком, усіх інвестспеців можна розділити на дві великі групи. До першої входять люди, які працюють з готовим продуктом і орієнтуються на роботу з фізособами (це інвестиційні аналітики, інвестконсультанти, керуючі портфелями КУА). До другої - ті, хто працює з юридичними особами у фондах прямих інвестицій та у венчурних фондах (інвестиційні проект-менеджери). Від "інвестиційників" вимагаються знання іноземних мов на високому або вільному рівні і певні особистісні якості: вміння переконувати, комунікабельність, розвинена інтуїція, а також висока амбітність і прагнення досягти успіху в складному бізнесі.

Вимоги до інвестспеців кожна компанія висуває свої - економічна та математична вища освіта. Деякі вимагають наявності вченого ступеня. Якщо претендент, приміром, має сертифікат CFA (Chartered Fіnancіal Analyst), у нього значно більше шансів обігнати конкурентів і отримати бажану посаду. Щоб здобути сертифікат CFA, фахівцеві доведеться розщедритися на іспити і потрібну літературу не менше $2 тис. Але не всі компанії готові доплачувати за наявність такої "посвідки".

Основні цифри
Всього компаній-членів277на 10.05.25
Кількість КУА272на 10.05.25
Кількість адміністраторів НПФ16на 10.05.25
Кількість ІСІ1848на 10.05.25
Кількість НПФ*49на 10.05.25
Кількість СК*1на 28.02.25
Активи в управлінні КУА, млн грн696 796на 28.02.25
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 415на 28.02.25