Цінні кадри для ринку цінних паперів
http://www.ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=12487uxu
В Україні створено ринок, здатний обслуговувати інвестиційні процеси в економіці та забезпечувати функціонування ринку капіталу, хоча окремі інфраструктурні його елементи (зокрема біржова та депозитарна системи) ще потребують якісного вдосконалення. За різними фондовими спеціальностями тут працює приблизно 45 тис. осіб.
День працівників фондового ринку, який відзначається 12 червня, був введений у 2008 році Указом Президента у зв'язку зі значним вкладом представників цієї професії в прискорення економічних реформ і створення реальної ринкової економіки. Нині, за офіційними даними Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР), пройшли сертифікацію, тобто мають право працювати в ліцензованих учасниках фондового ринку, біля 12 тис. осіб (за всі роки сертифікацію пройшли близько 32 тис. осіб).
На думку члена ДКЦПФР Миколи Бурмаки, така кількість людей є оптимальною. Ще певна кількість фахівців фондового ринку працюють в українських корпораціях, яких в Україні до 30 тис. Тобто, на фондовому ринку за різними фондовими спеціальностями працює приблизно 45 тис. осіб. Як вважає Бурмака, у найближчі роки посилиться конкуренція серед професійних учасників ринку, що призведе до зменшення кількості працюючих у сфері депозитарній та спільного інвестування. Водночас у галузі торгівлі цінними паперами існує дефіцит кваліфікованих кадрів, хоча кількість торговців цінними паперами в зв'язку з фінансовою кризою зменшується. Найбільший попит на кваліфікованих фахівців у найближчі роки буде у сфері корпоративного управління.
Оскільки система підготовки кадрів для фондового ринку практично не змінювалася з середини 90-х років, то нині слід звернути увагу на утворення зовсім іншого фондового ринку, висування інших вимог і зміну динаміки. Отже, принципово новою має бути і система підготовки фахівців, що включає в себе не тільки курсове навчання, а і вищу освіту, систему перепідготовки тощо. Цим ДКЦПФР постійно переймається, бо вважає, що без активної участі конкретних саморегулюючих організацій (СРО), які мають опікуватися підготовкою фахівців для своєї галузі, якісних зрушень не досягнути.
Якщо говорити про загальну вищу освіту, то фінансисти - випускники українських ВНЗ мають нечітке уявлення про фондовий ринок. Виключення - лише випускники Києво-Могилянської Академії та Економічного Університету ім. Вадима Гетьмана, а також ті, хто отримав бізнес-освіту в Сполучених Штатах чи Європі, зазначає президент інвестиційної групи ІТТ Оксана Маркарова. Попит на фахівців ринку цінних паперів коливається залежно від його розвитку. Експерти відзначають, що основними трендами на ринку праці є нерівномірне посткризове відновлення діяльності інвестиційних інститутів та структурна перебудова депозитарної системи, пов'язана зі зникненням попиту на послуги реєстраторських установ та переходом на бездокументарну форму основного фінансового інструменту в цьому сегменті - акцій. Це потребуватиме перекваліфікації спеціалістів. За словами керуючого директора і начальника департаменту місцевих торгових операцій інвестиційної компанії Dragon Capіtal Дмитра Тарабакіна, ринок відчуває дефіцит професійних трейдерів, оскільки криза призвела до відтоку частини досвідчених іноземних фахівців з України.
ВІН - ПОВНОЛІТНІЙ
Український ринок цінних паперів (РЦП) існує майже 19 років (Закон "Про цінні папери та фондову біржу" прийнятий 18 червня 1991 року). "За перші п'ять років свого існування ринок цінних паперів України продемонстрував розвиток, який дав державі підстави створити для його врегулювання спеціальний орган - ДКЦПФР. Його швидкому розвитку сприяли загальнодержавні процеси трансформації економіки, що передбачали роздержавлення власності за допомогою фінансових інструментів цього ринку -акцій", - розповідає директор Українського інституту розвитку фондового ринку Дмитро Леонов. За його словами, одним з основних досягнень вітчизняного ринку цінних паперів можна вважати ефективний контакт та співпрацю, які виникли між ринковими структурами та державними регуляторами в царині розвитку як самого ринку, так і його регулювання. Фактично діалог та співпраця між бізнесом і владою існували на нашому ринку цінних паперів від початку та є ефективним і зараз.
Серед досягнень ринку цінних паперів України - створення галузі професійних учасників ринку, які забезпечують його функціонування. Завершено перший етап створення та впорядкування інфраструктурних елементів ринку - біржової та депозитарної систем, впорядкування системи корпоративного управління на засадах, наближених до світових стандартів. Фондовий ринок став рушійною силою розвитку багатьох галузей економіки і навіть системних реформ, у тому числі пенсійної в частині її накопичувального недержавного рівня. У його здобутку - запуск галузі спільного інвестування в 2002-2004 рр. у зв'язку з прийняттям закону про інститути спільного інвестування, що працює досить ефективно, а за своїми стандартами й механізмами роботи практично не відрізняються від існуючих на розвинених фондових ринках. Помітним досягненням стало прийняття у 2008 році нового Закону "Про акціонерні товариства" і початок приведення діяльності всього корпоративного сектору у відповідність до найкращих міжнародних стандартів (хоча Україна з прийняттям цього закону запізнилася років на 10). Запуск у цьому році строкового ринку на "Українській біржі" виводить наш фондовий ринок на якісно новий цивілізований рівень, - відзначає М. Бурмака.
... АЛЕ ДАЛЕКИЙ ВІД НАРОДУ
Опитані "УК" експерти підкреслюють важливість фондової освіти для населення.
- Загальний рівень освіти української нації досить високий. Однак у країні з ринковою економікою у населення має бути і високий рівень ринкових знань, зокрема у сфері інвестицій і цінних паперів. Для надання системності була б доцільною окрема державна програма або використання можливостей державних теле- і радіокомпаній та державних видавництв, - говорить член ДКЦПФР Микола Бурмака. Переконаний, що держава має бути зацікавлена у тому, щоб у цих питаннях її громадяни були освічені.
Не залишиться поза увагою і просвітницька діяльність приватних компаній, СРО, окремих учасників фондового ринку, для яких пропагування знань про фінанси і є певним елементом реклами. Це має бути спільна програма держави і компаній, що сповідують відповідальний підхід до інвестування.
Експерти зазначають, що основне завдання фондової освіти для широкого загалу - ознайомлення його з тими можливостями, які надає фондовий ринок (індивідуального інвестування та пенсійного забезпечення) при повному розкритті ризиків.
"Серйозною проблемою для фахівців фондового ринку України є відсутність чітких і усталених, загальноприйнятих і загальновиконуваних етичних стандартів діяльності у будь-якій сфері: чи то торгівля цінними паперами, управління активами, чи то депозитарна і біржова діяльність. Всі інші проблеми законодавчого нормативного, організаційного та методологічного характеру вирішуватимуться і вирішаться завдяки спільним зусиллям держави, регулятора і учасників ринку", - переконаний пан Микола.
Криза, яка болюче вдарила по реальному сектору, банківській справі, серйозно зачепила і фондовий ринок. За словами Оксани Маркарової, два головних завдання, над якими необхідно працювати ринку сьогодні, - це мінімізація наслідків кризи передусім для клієнтів і населення, яке повірило в ринок, і підтримка розвитку нових інструментів і власне самого ринку. Це допоможе не тільки пережити кризу, а й створить підгрунтя для розвитку реального сектору. Адже саме фондовий ринок, приватні пенсійні фонди і фонди прямих інвестицій зазвичай є локомотивами фінансового росту в ринкових країнах.
Всього компаній-членів | 277 | на 10.05.25 |
Кількість КУА | 272 | на 10.05.25 |
Кількість адміністраторів НПФ | 16 | на 10.05.25 |
Кількість ІСІ | 1848 | на 10.05.25 |
Кількість НПФ* | 49 | на 10.05.25 |
Кількість СК* | 1 | на 28.02.25 |
Активи в управлінні КУА, млн грн | 696 796 | на 28.02.25 |
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн | 3 415 | на 28.02.25 |