Створення гарантійного фонду на фондовому ринку - це абсурд

15 червня 2010
ifPortal, 14.06.2010

http://www.ifportal.net/news/full/21812#Scene_1

Провідний спеціаліст з інвестиційного консалтингу Foyil Securities Олег Пасічник прокоментував ініціативу регулятора щодо створення Фонду гарантування для вкладників інвестфондів:

- Олег, наскільки доцільно створення такого роду фонду?

- Створення фонду гарантування на ринку цінних паперів абсолютно абсурдно і показує нерозуміння принципу інвестування. На відміну від банківських депозитів, де банк фактично стає власником грошей, а вкладник - кредитором банку, інвестори фондів є співвласниками всіх активів ІСІ та беруть на себе такі ж ризики, як і власники будь-якого іншого майна.

Ніхто не може гарантувати, що, наприклад, квартира, куплена сьогодні, через рік буде коштувати дорожче, хоч саме на це часто і сподіваються. Слідуючи цій логіці, можна також створювати фонди гарантування для власників нерухомості, власників іноземної валюти, власників колекційних творів і т.д.

- Якого роду фінустанови, швидше за все, будуть брати участь у його створенні?

- Компанії з управління активами, швидше за все, будуть чинити опір прийняттю цього закону, і не тому, що їм вигідно його відсутність - не будемо забувати, що компанії зацікавлені в хороших показниках фондів і збільшення коштів під управлінням, як за рахунок зростання їх вартості, так і за рахунок припливу нових інвесторів. Чинити опір вони будуть самій абсурдності ситуації.

- Скільки зараз складає середній розмір інвестицій у ПІФи?

- У відкриті та інтервальні фонди, в основному, приносять до 15 000 грн., Є і ті, які інвестують 1 000 грн., А є й люди з вкладеннями на кілька сот тисяч. Всім цим категоріям інвесторів, я думаю, варто передбачити гарантію в розмірі 0 грн., Але дуже детально зупинятися саме на цьому моменті.

Легко умовляти людей купити фонд, якщо за рік він виріс на 50%, 60%, 120%, але ще надто добре в пам'яті залишився 2008 рік, коли фонди з об'єктивних причин втрачали до 80-90% вартості активів, і, я вважаю, що абсолютно необхідно вказувати й на таку можливість. Від загальної грамотності фондовий ринок тільки виграє, самі інвестори зможуть краще оцінювати ризики і контролювати свій страх і жадібність, компаніям не доведеться вислуховувати погрози та прокльони, а ДКЦПФР, можливо, не буде просувати сумнівні ідеї.

- У яких країнах існують гарантійні фонди інвестицій?

- На розвинених ринках я не пригадую жодної схожої структури. Деякі страхові компанії можуть пропонувати свої послуги, але, по-перше, страхові компанії - приватні комерційні організації, які самі розраховують ризикованість цього рішення, а, по-друге, страхування відбувається тільки за бажанням інвесторів.

- У які терміни в Україні може бути створений фонд гарантування?

- Будемо сподіватися, що фондовий ринок піде шляхом розвитку послуг, що надаються, використання хеджування, розширення кількості існуючих інструментів, дозволяючи управляти ризиками цивілізованими методами, а про цю ідею, в результаті забудуть.

- Що створення гарантійного фонду дасть ринку?

- Для КУА створення фонду гарантування буде означати зменшення потенційного прибутку, що, швидше за все, буде перенесено на плечі інвесторів, при цьому фонд не зможе забезпечити в разі різких рухів ринку навіть малу частину власників цінних паперів. Знову ж таки, на відміну від банків, де окремий банк у підсумку може не впоратися зі своїми боргами на тлі загального благополуччя, на фондовому ринку всі компанії знаходяться в схожих умовах і, якщо ситуація розвивається за песимістичним сценарієм, коли фонд гарантування може бути використаний, то складнощі виникають у більшості компаній одночасно.
Основні цифри
Всього компаній-членів277на 10.05.25
Кількість КУА272на 10.05.25
Кількість адміністраторів НПФ16на 10.05.25
Кількість ІСІ1848на 10.05.25
Кількість НПФ*49на 10.05.25
Кількість СК*1на 28.02.25
Активи в управлінні КУА, млн грн696 796на 28.02.25
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 415на 28.02.25