УАІБ приєдналася до роботи над планом післявоєнного відновлення економіки і надала свої пропозиції

26 травня 2022

У рамках роботи над планом післявоєнного відновлення економіки Українська асоціація інвестиційного бізнесу підготувала пропозиції щодо розвитку ринків капіталу, зокрема, визначила проблеми та ключові можливості спільного інвестування та недержавного пенсійного забезпечення.

25 травня Генеральний директор УАІБ Андрій Рибальченко презентував пропозиції Асоціації на засіданні підгрупи 5 "Ринки капіталу", до якої входить УАІБ,  робочої групи «Функціонування фінансової системи, її реформування та розвиток», створеної при Національній раді з відновлення України від наслідків війни.

Серед проблем, які потребують першочергового вирішення для відновлення ринку, Асоціація визначає розблокування операцій з активами інститутів спільного інвестування, недержавних пенсійних фондів та відновлення обігу цінних паперів. Вкрай необхідно також розширити коло фінансових інструментів та механізмів для акумуляції ресурсів, фінансування інвестиційних та інноваційних проектів, в т.ч. шляхом внесення точкових змін до профільного законодавства.

Одним із заходів з дерегуляції бізнесу Асоціація запропонувала виключити з нормативних актів державних органів щодо подання та оприлюднення звітності невиправданої кількості документів (зокрема, аудиторських висновків), які дублюють один одного (наприклад, звітність на стандартні звітні дати), або підтверджують інформацію, яка вже була раніше надана до державних органів та належним чином підтверджена.

УАІБ наголосила  на важливості збереження компаній - професійних учасників ринків капіталу шляхом відтермінування застосування до них вимог, які набули (набувають) чинності після 24.02.2022р., та на призупиненні дії раніше чинних вимог, зокрема, пропонується внести зміни до нормативних актів НКЦПФР щодо розміру капіталу й (інших) пруденційних нормативів та/або вимог щодо їх дотримання, резервів тощо принаймні на період дії воєнного стану плюс 4 місяці.

З метою докапіталізації підприємств реального сектору економіки Асоціація пропонує забезпечити та стимулювати випуск підприємствами конвертованих облігацій з терміном погашення (або конвертації в акції підприємства), визначеним на прогнозний період відновлення економіки (або конкретного підприємства). Реєстраційні дії за такими інструментами повинні здійснюватись за прискореною спрощеною процедурою на підставі модельного проспекту та типових  документів.

Для стимулювання участі населення в інвестиційному процесі Асоціація запропонувала встановити рівне (однакове) кінцеве податкове навантаження на пасивні доходи фізичних осіб на рівні 5%.

Також доцільним, на думку УАІБ, є запровадження для роботодавців сфери МСБ (ФОП з найманими працівниками, а також підприємств МСБ, які використовують спрощену систему оподаткування за ІІ-ІV групами та мають найманих працівників) податкових стимулів щодо недержавного пенсійного забезпечення їх найманих працівників, які еквівалентні податковим стимулам для підприємств - роботодавців, які працюють на загальній системі оподаткування, що сприятиме детінізації заробітної плати та збільшенню офіційних податкових надходжень.

На довгостроковий період важливим є впровадження накопичувальної пенсійної системи як потужного внутрішнього  інвестиційного ресурсу.

Для довідки: консультативно-дорадчий орган - Національну раду з відновлення України від наслідків війни для розробки Плану відновлення було створено 21 квітня 2022 року Указом Президента України. До складу робочих груп при Нацраді увійшли народні депутати, представники Уряду, Офісу Президента, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, бізнесу, неурядових і міжнародних організацій, українські та міжнародні експерти.

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 10.05.24
Кількість КУА279на 10.05.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 10.05.24
Кількість ІСІ1779на 10.05.24
Кількість НПФ*52на 10.05.24
Кількість СК*1на 29.02.24
Активи в управлінні КУА, млн грн615 069на 29.02.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 875на 29.02.24