УАІБ буде наполегливо і послідовно відстоювати права власників облігацій

18 серпня 2009

Українська асоціація інвестиційного бізнесу стурбована ситуацією, що складається на вітчизняному ринку облігацій. Збільшення кількості дефолтів та випадків невиконання емітентами своїх зобов’язань, зокрема й небажання виконувати їх – це початок негативної тенденції, розвиток якої необхідно негайно зупинити, інакше це може мати  катастрофічні наслідки для українського фондового ринку.
Про це йшлося на прес-конференції «Ринок корпоративних облігацій: дефолти чи махінації», яка відбулася 12 серпня у Києві.
«Ми розуміємо, що існують об’єктивні труднощі, але ми також бачимо, що частина емітентів облігацій намагаються скористатися ситуацією і списати невиконання своїх зобов’язань на кризу. На жаль, сприяють цьому і дії деяких держорганів, зокрема НБУ, який своєю недавньою постановою, по суті, узаконює невиконання банками зобов’язань перед власниками облігацій. Після заборони повертати депозити, внаслідок якої постраждали КУА, що працюють на публічному ринку, це вже другий серйозний удар по фондовому ринку з боку НБУ. Асоціація не збирається миритися з таким станом речей,  вимагає терміново відкликати постанову і готує судовий позов з цього приводу, - наголосив Генеральний директор УАІБ А.Рибальченко.
«Своїм рішенням Національний банк неправомірно втручається і змінює умови обігу цінних паперів на ринку, - сказав член Ради УАІБ, голова Експертної комісії з правових питань І.Когут. Це недопустимий прецедент, бо, якщо його візьмуть на озброєння інші емітенти, то дефолти стануть небезпечно масовим явищем. Виходячи на публічний ринок залучення коштів, емітенти облігацій мають виконувати свої зобов’язання на умовах залучення. Інакше це на довгі роки підірве довіру до фондового ринку і такого розповсюдженого в усьому світі фінансового інструменту, як облігація. Як результат - постраждає реальний сектор економіки, який після кризи матиме велику потребу у залученні грошових коштів, підкреслив І.Когут.
 За даними УАІБ, на початок серпня в портфелях більше двохсот інвестиційних та недержавних пенсійних фондів були наявні облігації 26 вітчизняних емітентів, які допустили дефолт (технічний дефолт). 
На прес-конференції наголошувалося, що уже перші дефолти за облігаціями загострили проблему низької захищеності власників облігацій та недостатньої законодавчої бази для здійснення належного контролю. Існуючі механізми захисту прав та інтересів не убезпечують інвесторів від дій недобросовісних емітентів облігацій, які, щоб уникнути виконання своїх зобов’язань, застосовують різноманітні схеми.  Це, зокрема, стосується ситуацій, коли емітент відмовляється здійснювати викуп і відправляє інвестора до андеррайтера, або, затягуючи процес, пропонує незгодним подавати до суду. Відомі випадки, коли  емітент відмовляється від викупу, посилаючись на відсутність коштів, а через свої наближені структури скуповує облігації за заниженими цінами.  Однак найбільше занепокоєння викликає схема виведення активів з емітента в іншу структуру, яку недавно застосувало ТОВ «Караван».
З метою врегулювання ситуації, недопущення дискредитації ринку цінних паперів та остаточного підриву довіри до інституційних інвесторів, Українська асоціація інвестиційного бізнесу закликає державні органи посилити на ринку облігацій контроль та відповідальність не тільки емітентів, а й інших учасників випусків облігацій.
УАІБ наполегливо і послідовно буде відстоювати права власників облігацій, підкреслив  А.Рибальченко.
Щоб в майбутньому застерегти інститути спільного інвестування та недержавні пенсійні фонди від співпраці з емітентами, які ухилялися від виконання своїх зобов’язань, Асоціація почала  формувати «чорний список» недобросовісних емітентів, а також їхніх засновників та пов’язаних осіб, який буде розміщений на сайті УАІБ. 
Для перевірки фактів недобросовісних дій емітентів, за інформацією УАІБ,  планується створювати групи перевірки, до яких будуть входити не тільки представники ДКЦПФР, а й за згодою представники прокуратури та податкових органів.   
Крім цього, УАІБ спільно з ДКЦПФР та іншими учасниками ринку цінних паперів нині активно займається розробкою нормативно-правової бази, яка дозволить Комісії не лише реєструвати випуск цінних паперів, а й здійснювати ефективний контроль за виконанням емітентами своїх зобов’язань. Детальніше мають бути прописані процедури оферт, щоб у емітентів не було можливості прикриватися андеррайтером, а також створювати технічні «умови», за яких неможливо достроково здійснити викуп облігацій. Потребує законодавчих змін і черговість отримання коштів від емітента-банкрота. 
В УАІБ також уважно вивчають міжнародний досвід захисту прав та інтересів власників облігацій, зокрема, щодо введення інституцій «представника власників облігацій» і «загальних зборів власників облігацій», покликаних посилити контроль за виконанням зобов’язань з боку власників облігацій.

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 29.04.24
Кількість КУА279на 29.04.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 29.04.24
Кількість ІСІ1782на 29.04.24
Кількість НПФ*52на 29.04.24
Кількість СК*1на 29.02.24
Активи в управлінні КУА, млн грн615 069на 29.02.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 875на 29.02.24