УАІБ ініціює створення відкритої платформи для вироблення спільного бачення розвитку накопичувальної пенсійної системи

28 грудня 2020

Відсутність ефективної системи координації дій та співпраці між різними учасниками,  які мають бути залучені до впровадження в Україні накопичувальної пенсійної системи, спонукала Українську асоціацію інвестиційного бізнесу ініціювати створення відкритої платформи для обговорення проблемних питань впровадження накопичувальної пенсійної системи, перша зустріч учасників якої відбулася 17 грудня 2020 року.

Для вироблення спільного бачення основних принципів, засад та шляхів впровадження та діяльності накопичувальної системи державного пенсійного страхування та професійної пенсійної системи на пропозицію УАІБ відгукнулися представники Федерації профспілок України, Профспілки працівників державних установ, Торгово-промислової палати України, Незалежної галузевої профспілки енергетиків України, Національної асоціації Недержавних пенсійних фондів України та Адміністраторів недержавних пенсійних фондів.

Як зазначали учасники наради, ще у 2004 році Україна задекларувала запровадження багаторівневої системи пенсійного забезпечення. Перший (солідарний) і третій (недержавне пенсійне забезпечення) рівні вже працюють і потребують суттєвого реформування. Запровадження ж другого рівня – накопичувальної системи державного пенсійного страхування загальмувало.

Наголошувалося, що вже сформовано правові, економічні, організаційні, законодавчі умови та засади функціонування третього рівня системи пенсійного забезпечення – добровільного накопичення власної пенсії. Також, шістнадцятирічний досвід роботи недержавних пенсійних фондів (НПФ) в Україні дозволив відпрацювати процеси створення та функціонування основних інституційних компонентів системи, механізми захисту пенсійних активів та напрямки їх інвестування в перехідний період..

Учасники зустрічі дійшли згоди продовжити обговорення проектів Концепції та Меморандуму задля створення Платформи накопичувального пенсійного забезпечення. Було  також обговорено мету та шляхи створення такої Платформи для напрацювання засад, планів і напрямків запровадження багаторівневої пенсійної системи, а також відповідних законопроектів, які повинні сприяти найшвидшому її прийняттю та впровадженню.

Передбачається, що платформа буде відкритою для усіх зацікавлених у запровадженні повноцінної системи пенсійного забезпечення і до неї долучаться інституції, які представляють роботодавців усіх рівнів, працівників і самозайнятих осіб, а також професійних учасників системи недержавного пенсійного забезпечення.  

Основні цифри
Всього компаній-членів309на 10.08.22
Кількість КУА303на 10.08.22
Кількість адміністраторів НПФ19на 10.08.22
Кількість ІСІ1767на 10.08.22
Кількість НПФ*57на 10.08.22
Кількість СК*2на 30.11.21
Активи в управлінні КУА, млн грн

522 907

на 30.11.21
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 164на 30.11.21