УАІБ і FIMA пропонують конкретні кроки для врегулювання ситуації з інвесторами банку «Аркада»

22 вересня 2020

Дві профільні асоціації професійних учасників фондового ринку - Асоціація з управління фінансами та інвестиціями (FIMA) та Українська асоціація інвестиційного бізнесу (УАІБ), які представляють інтереси управителів ФФБ та КУА і адміністраторів недержавних пенсійних фондів відповідно,запропонували шляхи врегулювання ситуації з інвесторами банку «Аркада». 

У листі, направленому до зацікавлених органів влади (Офісу Президента України, Верховної Ради, Кабінету міністрів, Національного банку, НКЦПФР, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб), УАІБ і FIMA звертають увагу на те, що після віднесення АТ АКБ "Аркада" до категорії неплатоспроможних під загрозою втрати інвестицій опинилися близько 26 тисяч фізичних осіб, які були учасниками пенсійних програм банку (їхні кошти на рахунках банку склали близько 400 млн грн) та близько 13 тисяч довірителів фондів фінансування будівництва, які вклали свої кошти в будівництво житлової нерухомості, але житло поки що не отримали.

На кошти інвесторів у пенсійні програми та фонди фінансування будівництва банку не поширюються гарантовані виплати з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб і такі кошти не включаються до ліквідаційної маси при ліквідації банку. 

Розуміючи соціальні наслідки як для інвесторів «Аркади», так і для фінансової системи України в цілому, УАІБ і FIMA пропонують конкретні кроки в розв’язанні цієї проблеми. 

Що стосується пенсійних фондів банку, Асоціації пропонують передати активи цих фондів до недержавного пенсійного фонду, який діє у відповідності до Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» і засновниками якого є банк. В окремому законі можна врегулювати точкові проблеми, які виникнуть при переведенні пенсійних програм АКБ «АРКАДА» до обраного недержавного пенсійного фонду, зокрема, щодо особливостей переведення учасників до конкретного виду пенсійного фонду, а також можливого забезпечення зобов’язань перед учасниками пенсійних програм банку "Аркада", яких прийме НПФ, депозитними сертифікатами НБУ або державними цінними паперами. 

Для вирішення проблеми з добудовою об’єктів незавершеного будівництва, які фінансувались через ФФБ АТ АКБ «АРКАДА», на думку профільних Асоціацій,  варто застосувати механізми, передбачені Законом України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю». Новий управитель ФФБ може взяти на себе управління коштами, пошук фінансових ресурсів та добудувати незавершені об’єкти.

Водночас УАІБ і FIMA вважають, що ця ситуація потребує не тільки ретельного контролю з боку державних органів регулювання та місцевої влади, а й їхнього сприяння у вирішенні проблемних питань.   

Оскільки віднедавна регулятором як пенсійних фондів, так і управителів ФФБ є Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, їй необхідно прийняти низку окремих рішень, які дадуть новим управителю ФФБ та пенсійному фонду час для врегулювання питань АКБ "Аркади" та приведення  діяльності у відповідність з вимогами законодавства.

З метою якнайшвидшого відновлення будівництва об’єктів, Асоціації пропонують також внести зміни до Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю», які дозволять захистити інтереси довірителів (інвесторів), врегулювати процедуру заміни забудовника, оскільки на практиці виникають складнощі з дозвільною документацією та правами на землю. Вдосконалення потребує також механізм контролю за діяльністю забудовників, оскільки місцеві державні адміністрації та виконавчі органи, на яких покладено контроль за діяльністю забудовників, фактично такими повноваженнями не наділені.

Асоціація з управління фінансами та інвестиціями та Українська асоціація інвестиційного бізнесу готові долучитися до спільної роботи у цих напрямках та брати участь у вирішенні порушених питань, бо переконані, що сьогодні потрібні швидкі і рішучі дії законодавчих органів влади та професійних учасників ринку, які дозволять вирішити соціальні та економічні проблеми, як це вже було зроблено щодо проблеми вкладників Банку «Михайлівський».

 

Основні цифри
Всього компаній-членів313на 27.10.21
Кількість КУА307на 27.10.21
Кількість адміністраторів НПФ19на 27.10.21
Кількість ІСІ1649на 27.10.21
Кількість НПФ*56на 27.10.21
Кількість СК*2на 31.08.21
Активи в управлінні КУА, млн грн

491 778

на 31.08.21
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 105на 31.08.21