Держфінмоніторинг інформує щодо міжвідомчої координації системи фінансового моніторингу

01 квітня 2022

В умовах злочинної військової агресії російської федерації проти України та вчинення країною-окупантом терористичних актів проти українського народу, найголовнішим є забезпечення консолідації усього українського суспільства та злагодженої і безперебійної роботи усіх державних органів разом з установами приватного сектору.

У зв’язку з цим,  Державна служба фінансового моніторингу України спрямовує свої зусилля на  забезпечення ефективної  міжвідомчої координації системи фінансового моніторингу та проведенні наступної роботи.

Держфінмоніторингом підготовлено та 11.03.2022 р. доведено до відома суб’єктів первинного фінансового моніторингу (СПФМ) методичні рекомендації щодо виконання вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу на період воєнного часу, зокрема щодо належного управління ризиками легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

Окремо для СПФМ підготовлено та 31.03.2022 р. доведено для внутрішнього використання індикатори ризиковості підозрілих фінансових операцій, які мають на меті підвищити увагу СПФМ при дослідженні та аналізі таких операцій, щоб підтвердити підозри у фінансуванні тероризму.

Крім того, 30.03.2022 р. до суб’єктів державного фінансового моніторингу направлені листи щодо рекомендацій в частині реалізації ними превентивних дій, зокрема в частині посилення заходів з фінансового нагляду у відповідних юрисдикціях з моніторингу фінансових операцій осіб та підприємств, що підпорядковуються (підконтрольні чи знаходяться у власності) та пов’язані з резидентами РФ, з метою запобігання поширенню міжнародного тероризму, включаючи блокування фінансових операцій та замороження активів.

У напрямку міжнародної співпраці, протягом березня п.р. Держфінмоніторингом направлено ряд звернень до фінансових регуляторів Барбадосу, Белізу, БВО, Кіпру, Гібралтару, Гернсі, о. Мен, Італії, Джерсі, Ліхтенштейну, Монако, Панами, Сейшельських островів, Іспанії, Швейцарії, ОАЕ, Віргінських островів, Фінляндії, Грузії, Туреччини, Казахстану, Киргистану, Узбекистану щодо посилення фінансового нагляду за бізнесом, що має зв’язки з російською федерацією.

Представник Держфінмоніторингу продовжує брати активну участь у складі створеної Генеральною прокуратурою України оперативної групи щодо виявлення, арешту активів, що належать особам, які організовують, забезпечують та провокують проведення агресивної війни росії щодо України, як на території України так і за її межами, з метою подальшої їх передачі до державного бюджету України для відбудови її зруйнованої інфраструктури.

У напрямку законодавчих ініціатив, Держфінмоніторингом підготовлено та направлено в установленому порядку на погодження проект наказу Міністерства фінансів України «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 04 червня 2021 № 322», який передбачає відтермінування набрання чинності вказаного наказу у строк до першого понеділка четвертого місяця після припинення чи скасування воєнного стану.

Отже, у разі прийняття зазначеного наказу, суб’єкти первинного фінансового моніторингу матимуть змогу більш ретельно підготуватися до процесу подання повідомлень про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, іншої інформації, що може бути пов’язана з проведенням фінансового моніторингу, за новими формами.

В умовах воєнного часу, ми налаштовані і надалі наполегливо та конструктивно виконувати цю роботу спільно з Міністерством фінансів України, а також у координації з іншими державними органами, приватним сектором та громадськістю.

УАІБ звертає увагу компаній-членів Асоціації, що листи з рекомендаціями Держфінмоніторинг направив безпосередньо на адреси компаній.

Основні цифри
Всього компаній-членів309на 12.08.22
Кількість КУА303на 12.08.22
Кількість адміністраторів НПФ19на 12.08.22
Кількість ІСІ1767на 12.08.22
Кількість НПФ*57на 12.08.22
Кількість СК*2на 30.11.21
Активи в управлінні КУА, млн грн

522 907

на 30.11.21
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 164на 30.11.21