Членство Росії у FATF призупинено. Результати Пленарного засідання FATF за участі Держфінмоніторингу

25 лютого 2023

У період з 20 по 24 лютого п.р. Держфінмоніторинг, за підтримки проекту Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні (EUACI), взяв участь у черговому Пленарному засіданні та засіданнях відповідних робочих груп FATF, які відбувались у м. Париж, Французька Республіка.

В ході Пленарного засідання було розглянуто ряд питань, що стосуються глобальних заходів, які вживаються FATF та його членами у сфері протидії відмиванню коштів, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, а саме:

-         звіти роботи Робочих груп (ICRG, GNCG, RTMG, ECG);

-         застосування санкцій до РФ з боку FATF;

-         звіти про взаємну оцінку Індонезії та Катару; та ін.

За наслідками розгляду питання щодо санкцій до РФ, FATF прийнято відповідну Заяву, що розміщена на офіційному веб-сайті FATF.

FATF вкотре висловила глибоке співчуття з приводу безпідставних втрат людей, страждань і руйнувань, спричинених триваючим російським вторгненням в Україну.

FATF рішуче засуджує загарбницьку війну, яку веде РФ проти України. Протягом минулого року РФ посилила свої нелюдські та жорстокі атаки націлені на громадську критичну інфраструктуру.

FATF також глибоко стурбована повідомленнями про торгівлю зброєю між РФ та країнами щодо яких РБ ООН застосувала санкції і кібератаками, які відбуваються з території РФ.

FATF заявила, що дії РФ неприйнятно порушують основні принципи FATF, які спрямовані на сприяння безпеці, захищеності та цілісності глобальної фінансової системи. Такі дії є грубим порушенням зобов’язань щодо міжнародної співпраці та взаємоповаги, на основі яких члени FATF погодилися впроваджувати та підтримувати Стандарти FATF. Тому, FATF вирішила посилити санкції до РФ, шляхом призупинення її членства у цій організації. Водночас, РФ повинна виконувати свої зобов’язання щодо імплементації Стандартів FATF.

Після заяв, опублікованих у березніквітнічервні та жовтні 2022 р., FATF повторює, що всі юрисдикції повинні бути пильними щодо можливих ризиків від обходу заходів, застосованих до РФ з метою захисту міжнародної фінансової системи та вживати необхідні заходи з метою нівелювання цих ризиків.

По завершенню Пленарного засідання FATF Голова Державної служби фінансового моніторингу України Ігор Черкаський зазначив:

«Міжнародна спільнота в обличчі FATF суттєво посилює свій тиск на РФ. Членство РФ у FATF призупинено. Країна-агресор має нести відповідальність за всі жахіття, яких зазнають мирні жителі України і за той колосальний негативний ефект, який має війна на усю глобальну фінансову систему та безпеку. Ми донесли обґрунтовану позицію України щодо цього делегаціям країн-членів FATF. Міжнародні партнери підтвердили свою подальшу підтримку України та фокусування зусиль на шляху пошуку консенсусу для просування більш жорстких рішень».

Держфінмоніторинг продовжує вживати заходи з метою подальшої ізоляції РФ у сфері фінансового моніторингу та її санкціонування. 

 

 

Основні цифри
Всього компаній-членів284на 13.06.24
Кількість КУА279на 13.06.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 13.06.24
Кількість ІСІ1791на 13.06.24
Кількість НПФ*53на 13.06.24
Кількість СК*1на 30.04.24
Активи в управлінні КУА, млн грн626 224на 30.04.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 948на 30.04.24