Бюлетень Національної платформи УНП (травень-червень 2022)

08 липня 2022
НОВИНИ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПЛАТФОРМИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

23 червня Україна отримала статус кандидата в члени ЄС

Лідери Європейського союзу на саміті в Брюсселі підтримали надання статусу кандидата в ЄС для України і Молдови.
УНП ФГС СхП вітає рішення в Брюсселі.  Ми згадуємо і подякуємо кожному, хто зробив це можливим. Ми дякуємо кожному, хто працював та наближав це рішення. Ми дякуємо всім, хто захищає зі зброєю в руках нашу свободу, наш вибір, наш шлях.

Засідання РГ2 УНП, 28.06.2022

Метою засідання було скоординувати  поточної діяльності РГ2 та запланувати  діяльність та заходи на наступні 1- 2 місяці. Одним з питань порядку денного було: Робота над планом відродження України. Як члени нашої групи долучаються чи можуть бути залученими. Усі присутні схвалили пропозицію координатори РГ 2 Ірини Куропась, щодо організації спільного публічного заходу з обговорення плану економічної відбудови України після війни в рамках якого варто зібрати широке коло стейкхолдерів, особливо людей, котрі залучені до процесу прийняття рішень в Україні.

24 червня в онлайн-режимі відбулось чергове засідання Керівного комітету УНП ФГС СхП
На засіданні обговорено окремі питання діяльності УНП, участь з засіданнях Робочих груп ФГС СхП в червні-липні, плани на майбутню діяльність.
Було прийнято рішення провести засідання РГ УНП та обговорити план діяльності з членами груп.
22 червня відбулася перша регіональна зустріч проекту EU4Environment – Water Resources and Environmental Data, громадянське суспільство на якій представляв Руслан Гаврилюк, голова Національного екологічного центру України, член керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства та керівного комітету Української національної платформи Форуму. Метою зустрічі було обговорення робочого пакету проекту, ща спрямований на підтримку більш стійкого використання прісних водних ресурсів та посилення системи екологічних даних. Проект та буде реалізовуватись до 2024 року. В своїй промові Руслан Гаврилюк підкреслив, що посилення системи моніторингу повітря, води, ґрунтів допоможе Україні в оцінці збитків завданих військовим вторгненням російської федерації для притягнення її до відповідальності та компенсації збитків. Ця війна особливо підкреслила важливість достовірної інформацію про стан довкілля, яка не лише є інструментом протидії агресору та його притягнення до відповідальності, але і базисом для планування післявоєнного відновлення та подальшого ефективного управління довкіллям.
Звернення щодо екологічних пріоритетів післявоєнної відбудови України
Екологічні неурядові організації, члени Робочої групи 3 «Довкілля, зміна клімату та енергетична безпека» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП) та Робочої групи 5 «Енергетика, транспорт, довкілля та зміна клімату» Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС (УС ПГС) звернулися до керівництва Європейського Союзу із закликом чітко пов’язати план післявоєнної відбудови України «RebuildUkraine» з екологічними реформами та узгодженням національного законодавства з екологічним acquis ЄС.
Українські екологічна громадськість переконана, що план «RebuildUkraine», який окреслює ключові реформи та інвестиції, необхідні для побудови процвітаючого та сталого майбутнього України, має передбачати всі екологічні реформи, розпочаті у рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, до початку російської військової агресії. Відмічається, що впровадження наведеного у зверненні переліку необхідних реформ, допоможе Україні вийти сильнішою та стійкішою після жахливих наслідків російського вторгнення. З часом ці реформи також підтримають Україну на її європейському шляху.
ЗАВАНТАЖИТИ Appeal WG3 UNP EaP CSF and WG5 of the UA CSP on Environmental Priorities in the Reconstruction of Ukraine, 21.06.2022
Ukraine Relief and Reconstruction Communication from the Commission to the European Parliament, the European Council, the Council, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions, Brussels, 18.05.2022.
На черговому спільному засіданні Керівного комітету УНП ФГС СхП та Наглядової ради проєкту
«Підтримка УНП 2021-2023», яке відбулося онлайн 17 червня 2022 року, були розглянені, обговорені та прийнято рішення щодо ініціатив, поданих від Робочих груп УНП. Після активного обговорення КК УНП та Наглядова рада проекту рекомендували підтримати наступні 9 ініціатив/ На засіданні члени КК УНП розглянули звернення від одного з членів Білоруської національної платформи ФГС СхП з пропозиціями про співпрацю. Одноголосно було прийнято рішення,  що в умовах війни налагодження співпраці в запропонованому форматі неможливо.
Було прийнято рішення провести засідання КК УНП найближчим часом для обговорення участі в засіданнях Робочих груп Форуму (червень-липень 2022) та планів діяльності.
Звернення УНП ФГС СхП до депутатів Верховної ради України щодо ратифікації Стамбульської конвенції
«Підтримка УНП 2021-2023», яке відбулося онлайн 17 червня 2022 року, були розглянені, обговорені та прийнято рішення щодо ініціатив, поданих від Робочих груп УНП. Після активного обговорення КК УНП та Наглядова рада проекту рекомендували підтримати наступні 9 ініціатив/ На засіданні члени КК УНП розглянули звернення від одного з членів Білоруської національної платформи ФГС СхП з пропозиціями про співпрацю. Одноголосно було прийнято рішення,  що в умовах війни налагодження співпраці в запропонованому форматі неможливо.
Було прийнято рішення провести засідання КК УНП найближчим часом для обговорення участі в засіданнях Робочих груп Форуму (червень-липень 2022) та планів діяльності.
ГО “Жіноча Професійна Ліга” (РГ4 УНП) розпочала реалізацію ініціативи «Аналітика навчання дорослих в Україні у контексті набуття членства у ЄС»
у рамках проекту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП у 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу. Експертами організації буде проведенеаналітичне дослідження та представлені рекомендації, що будуть розроблені для України, щодо навчальних потреб дорослих у контексті набуття країною членства у ЄС, та національних міжнародних зобов’язань  у царині навчання протягом життя, враховуючі  поточні виклики у сфері безпеки.
Слідкуйте за новинами ініціативи
Члени УНП підтримали Спільне звернення українських організацій щодо кандидатства України в ЄС
2 червня 2022. Мета звернення дати аргументи європейським політикам переконати їх у тому, наскільки серйозне питання зараз стоїть на порядку денному. 
Ми закликаємо ЄС обрати цей шлях та сформувати амбітні вимоги щодо проведення чутливих реформ, включно з судовою та антикорупційною. Українське громадянське суспільство буде вашим партнером у напрацюванні цього плану та просуванні реформ. Але для успіху необхідно, щоби вимоги сприймались як справедливі.
Визнання статусу кандидата із встановленням амбітних вимог для подальших кроків створить потужний інструмент реформування України, дозволить уникнути зневіри політиків та суспільства, а також посилить Євросоюз і його авторитет у світі.
Звернення підписали понад 200 українських НУО, які працюють над просуванням європейських змін в Україні: аналітичні центри, асоціації, профспілки та благодійні фонди.
27 травня на круглому столі "Євроінтеграція та війна: економічний вимір"
відбулося експертне обговорення шляхів відбудови України, як пережити економічний спад і як найкраще зберегти свій потенціал. «Розвиток економіки та відбудова України неможлива без людей. 12 млн українців змушені були покинути свої домівки, 5-6 млн змушені були виїхати в інші країни. Для нас важливо вже зараз думати над політикою повернення українців додому. Також важливим пріоритетом для нас є набуття статусу кандидата в члени до ЄС. Це відкриє перед Україною нові можливості у вигляді доступу до відповідних фінансових  фондів. Але важливо також пам’ятати, що необхідно залучати технології, інновації, досвід тощо» - підкреслила народна депутатка України Галина Васильченко.
АНАЛІТИКА, ДОКУМЕНТИ, ЗВІТИ
 
Лідери Європейського союзу на саміті в Брюсселі підтримали надання статусу кандидата в ЄС для України і Молдови. 
Читайте більше на сайті Єврокомісії.
Офіс віцепремʼєр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної оприлюднив запитання та надані відповіді до опитувальника, наданого Європейською Комісією Україні. 
На Євроінтеграційному порталі опубліковані обидві частини самого опитувальника ЄС і відповіді українського уряду на нього. Перша частина опитувальника стосується економічних та політичних критеріїв членства. Друга частина охоплює оцінку адаптації України до законодавчих норм Європейського Союзу.
Аналітичний документ, підготовлений експертами МБО "Екологія-Право-Людина", знайомить з основними дороговказами та законодавчими основами післявоєнної відбудови економіки України з урахуванням довкіллєвого аспекту: запровадження горизонтальних і секторальних реформ, що базуватимуться
на принципах збалансованого використання природних ресурсів і ефективного управління у напрямі збереження довкілля.
Аналітична записка
ЄС презентує свій план REPowerEU та обіцяє підтримати країни Східного партнерства. Єврокомісія оприлюднила план REPowerEU у відповідь на світову енергетичну кризу, яку спричинило вторгнення Росії в Україну. План REPowerEU може задовільнити ці цілі за рахунок економії енергії, диверсифікації енергопостачання та прискорення впровадження відновлюваної енергії в будинках та промисловості. “Ми продовжимо працювати разом з Україною, щоб забезпечити постачання в енергетичному секторі. Будемо налагоджувати торгівлю електроенергією і відновлювати енергетичну систему в рамках ініціативи REPowerUkraine”, – йдеться у повідомленні.
REPowerEU: A plan to rapidly reduce dependence on Russian fossil fuels and fast forward the green transition
Зовнішня енергетична стратегія ЄС
СТАТТІ
 
Україна передала ЄС заповнену першу частину опитувальника для отримання статусу країни-кандидата на членство в ЄС. Паралельно Молдова та Грузія отримали від ЄС кожна свій опитувальник і зараз працюють над їхнім заповненням. Але, ні Тбілісі, ні Кишинів навіть не приєднались до санкцій проти Росії, накладених за війну в Україні. Але не все так однозначно і, як кажуть експерти, з точки зору геополітики краще, аби три країни йшли до ЄС все ж разом.
27 червня 2022р. відбулася онлайн-конференція робочої групи аналітичних центрів Східного партнерства. Тема дискусії — «Перспективи східного партнерства у світлі майбутнього рішення про статус кандидата для України, Молдови та Грузії».  Значну увагу учасники заходу приділили необхідності активізації політичних, соціально-економічних реформ у країнах Східного партнерства, зміцненню солідарності і взаємної допомоги.
"Європейська правда" відповідає на питання про статус кандидата. У які терміни реально досягти повноцінного членства в ЄС? Чи не підемо ми шляхом тих країн, які загрузли на стадії кандидатства на багато років? Зрештою, чи є рішення про статус остаточним?

Україна - лідер серед країн Східного партнерства по вдосконаленню моніторингу якості води
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець та Єврокомісар з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюс Сінкявічюс відвідали лабораторію моніторингу вод Північного регіону. Експерти Євросоюзу кажуть, Україна виконала вимоги до облаштування лабораторії найкраще серед країн-учасників Східного партнерства.
Інтерв'ю з генеральною директоркою Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Наталія Форсюк.
3 травня Європейська комісія запропонувала змінити призначення коштів, запланованих на розвиток співпраці з Росією та Білоруссю протягом 2021-2027 років. Тепер ці 26,2 млн євро будуть перераховані на поглиблення партнерства з Україною та Молдовою.
«Зближення людей, які живуть по обидва боки зовнішнього кордону ЄС, та зміцнення співпраці між регіонами ЄС, українськими й молдовськими партнерами ‒ це конкретний крок для сприяння миру та безпеці», – сказала єврокомісар із питань згуртованості та реформ Еліза Феррейра.
Це фінансування підтримає програми у сфері медицини, державного управління, розвиватиме освітні й дослідницькі проєкти, схеми соціальної інтеграції та професійного навчання біженців.
Він зосередив увагу на належному покаранні для осіб, які здійснюють збройну агресію проти України, вчиняють воєнні злочини та злочини проти людяності, геноцид українського народу.
Слідкуйте за новинами First Legal Forum.
НОВИНИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА
 
Захід відбувся у Європейському парламенті. Під час дебатів учасники оцінили досягнення асоційованих країн у світлі «Копенгагенських критеріїв» за результатами «Індексу СхП» у 2020–2021 роках.  На заході будули присутні члени Європарламенту, політичні консультанти та журналісти. На заході обговорили що результати індексу EaP кажуть про стан демократичних реформ в регіоні EaP та для асоціативних країн; наскільки важливо для ЄС надати статус кандидата в ЄС Україні, Молдові та Грузії; яке майбутнє для швидкісної політики Східного партнерства?
відео запис дебатів
звіт заходу
 
Як країни ЄС можуть посилити захист довкілля?
У Східному партнерстві всі країни ратифікували, схвалили або прийняли Паризьку угоду про зміну клімату, яка має на меті обмежити глобальне потепління набагато нижче 2, бажано до 1,5 градуса Цельсія, порівняно з доіндустріальним.
знайомтесь з рекомендаціями від EaPIndex
Нагадуємо, що в червні 2021 року Члени РГ 3 УНП ФГС СхП та РГ5 УС ПГС підтримали проект другого Національно-визначеного внеску України до Паризької угоди та звернулися до Уряду України із рекомендацією прийняти Національно визначений внесок зі скорочення викидів парникових газів на 65% у порівнянні з 1990 роком, який буде вести до скорочення викидів та підтримуватиме вже розпочаті ініціативи на містах.
Рамки політики Східного партнерства підтримують статус кандидата України
Читайте, чому директорка ФГС СхП Ана Фуртуна вважає, що надання статусу кандидата в ЄС Україні – а також Молдові та Грузії – має бути сумісним з існуючою структурою Східного партнерства і чому ЄС не повинен відмовлятися від політики Східного партнерства.
 
Інформаційний бюлетень Форуму громадянського суспільства Східного партнерства
Детальніше про головні події, які відбувались на рівні ФГС СхП, можна дізнатись з бюлетенів Форуму:  



 
 
 
 
МОЖЛИВОСТІ

Триває конкурс проектів Eastern Partnership Civil Society Forum   Lot 2 & Lot 3

Метою конкурсу пропозицій є підтримка членів ФГС СхП та їхні відповідні потреби, що випливають із зовнішніх факторів, а також здатність реагувати на кризу та пом’якшити наслідки війни в Україні.
Завданнями ЛОТу 2 є вирішення відповідних потреб українських членів ФГС СхП, що випливають із зовнішніх факторів. Пріоритетом Лоту 2 є забезпечення стійкості, безпеки, стабільності та благополуччя українських організацій-членів ФГС Східного партнерства та їхніх співробітників як у країні, так і за кордоном.
Період гранту: 1.09.2022-31.01.2023 (максимум 5 місяців).
Сума гранту: від 20 000 до 60 000 євро.
Загальна сума лоту - 120 000 євро.
Цілями ЛОТу 3 є підтримка відповідних потреб і спроможності членів ФГС Східного партнерства реагувати та пом’якшувати вплив війни в Україні. Дії можуть бути реалізовані в Україні, регіоні Східного партнерства та країнах ЄС.
Період гранту: 1.09.2022-31.01.2023 (максимум 5 місяців).
Сума гранту: від 10 000 до 30 000 євро.
Загальна сума лоту - 100 000 євро.
Кінцевий термін подання пропозицій: 24 липня 2022 року.
Умови подачі, форми заявок та бюджету за посиланням.
GUIDELINES FOR APPLICANTS.
Конкурс лише для членів ФГС СхП.
Читайте умови та подавайтесь за посиланням.
Основні цифри
Всього компаній-членів284на 06.05.24
Кількість КУА279на 06.05.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 06.05.24
Кількість ІСІ1779на 06.05.24
Кількість НПФ*52на 06.05.24
Кількість СК*1на 29.02.24
Активи в управлінні КУА, млн грн615 069на 29.02.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 875на 29.02.24