Бюлетень Національної платформи УНП (квітень – травень 2021)

16 червня 2021

НОВИНИ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПЛАТФОРМИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

Заява КК УНП щодо захоплення білоруського журналіста Романа Протасевича

Члени УНП занепокоєні подальшим тиском на права людини в Білорусі. З огляду на нещодавні події щодо TUT.by та затримання журналістів у Мінську, законодавчі зміни від 24 травня викликають ще більшу стурбованість через додавання нових каральних заходів до вже існуючих обмежень свободи медіа та свободи зібрань. Доля журналіста та активіста Романа Протасевича викликає особливе занепокоєння. Керівний комітет Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства підтримав заяву Координаційного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства та звернувся до української влади та міжнародної спільноти щодо безпрецедентного акту повітряного піратства та захоплення білоруського журналіста Романа Протасевича.
Заява на сайті УНП.

27 травня відбувся 1-й воркшоп СхП регіональної субсекторальної мережі ЕАП з відновлювальної енергетики

В ньому взяла участь Олександра Гуменюк (член РГ3 УНП) та виділила кілька труднощів, з якими стикається Україна у переході на "зелену" енергетику, зокрема:
- ретроактивне зниження ФІТ у 2020 році;
- заборгованість перед виробниками відновлювальної енергії за 2020 рік;
- серйозні зміни законодавства, як збільшення акцизного обов'язку для виробників відновлювальної енергії до 3.2 %.

Експерти УНП взяли участь з засіданні єврокомітету ВРУ, 12 травня 2021

Комітет з питань інтеграції України до ЄС Верховної Ради України 12 травня 2021 року заслухав звіти міністерств щодо заходів на виконання Рекомендацій комітетських слухань на тему: «Європейський зелений курс». Відомства відзвітували про вжиті заходи на виконання Рекомендацій Комітету, ухвалених за результатами комітетських слухань на тему: «Європейський зелений курс», що відбулися 11 вересня 2020 року.
В засіданні взяли участь експерти УНП. Марина Козловська, експертка Національного екологічного центру України, керівник Громадської спілки “Інноваційна Орхуська мережа територіальних громад України та міста Києва вважає: «Проєкти законів що розглядаються на Комітеті, позбавлені системного обґрунтування щодо їх місця в певних секторальних проєкціях, те що передбачено у практиці Білих книг та базового законодавства ЄС». Вона відмітила, що «планування витрачання бюджетних коштів (та позик) потребує залучення фахівців за відповідними кваліфікаціями, що могли би аналізувати і відстежувати процеси витрат за комплексними критеріями сталого розвитку, на основі співставних стандартизованих методик та вимірювань».

Членкиня УНП, Олена Павленко (РГ3), як представниця ФГС СхП взяла участь в 9-му семінарі органів регулювання енергетики Східного партнерства, який відбувся 29 квітня 2021 року онлайн

Вона відмітила, що обговорення викликів та наслідків Covid-19 для споживачів та гравців ринку є важливим не лише для енергорегуляторів, а й для організацій громадянського суспільства.
Презентація НКРЕКП «Вплив пандемії на Covid-19 електроенергетичний сектор України»

Звернення РГ3 УНП щодо екологічного виміру регіональної політики

Члени РГ 3 «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека»  підтримують процеси децентралізації та імплементації в законодавство України важливих євроінтеграційних норм адміністративної реформи. Члени Платформи звертаються до влади з проханням звернути  увагу на необхідність узгодження регіональних політик та стратегування з пріоритетами загальнодержавної політики щодо виконання екологічної складової Угоди про асоціацію Україна-ЄС та інших міжнародних договорів і конвенцій, підписаних та ратифікованих Україною. Члени РГ3 УНП пропонують розглянути можливість створення експертно-консультативних центрів, методичних рекомендацій, а також Ресурсного центру СЕО.
Звернення на сайті УНП.

Члени УНП, Іван Кульчицький (РГ4) та Володимир Ночвай (РГ2) взяли участь в Першій неформальній зустрічі в рамках Панелі дослідження на інновації,

яка відбулася 22 квітня 2021 року та зазначили у своєму виступі, що країни Східного партнерства потребують політики, що підтримує розвиток потенціалу організацій країн Східного партнерства.

Відбулося спільне онлайн засідання РГ4 УНП та РГ6 УС ПГС, 15 квітня 2021 року

Метою засідання груп було обмінятись інформацією та пропозиціями щодо можливих тем співпраці та плану діяльності груп.  Обговорити актуальні питання, які важливі з точки зору членів груп. Знайти точки дотику між двома групами. Сформувати теми над якими будуть члени групи спільно працювати у 2021 році.

16 квітня 2021 року відбулося онлайн засідання РГ2 УНП («Економічна інтеграція та зближення з політикою ЄС») 

Основною метою зустрічі було обговорення екологічних пріоритетів для бізнесу на найближчі роки. Ці питання є на порядку денному, оскільки відбувається питання перегляду Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС. Представник Європейської Бізнес Асоціації Ольга Бойко представила напрацювання та рекомендації щодо участі України у Європейському  зеленому курсі, звертаючи увагу на  ключові моменти для представників українського бізнесу, які доцільно врахувати при перегляді Угоди про асоціацію.

Керівний комітет УНП ФГС СхП 9 квітня 2021 провів онлайн засідання

яке було присвячене обговоренню перспектив та ризиків діяльності платформи у 2021 році, підсумкам діяльності в 1-му кварталі 2021 року, розгляду організацій на вступ до УНП.
 

УНП вітає нового члена РГ 3 “Довкілля, зміна клімату та енергетична безпека” – ГО «Нова енергія»

Діяльність організації спрямована на поліпшення міжсекторної взаємодії громадських організацій у вирішенні екологічних, енергетичних і соціальних проблем регіону, сталого розвитку громад у відкритому громадянському суспільстві.
Сподіваємось на плідну подальшу співпрацю!
Знайомтесь з організацією.

УНП вітає нового члена РГ1 УНП – ГО “Рух Чесно”

ЧЕСНО працює над активізацією переходу України від початкового етапу демократії – електоральної – до більш розвиненого етапу – партисипаторної демократії. З 2011 року Рух ЧЕСНО займається моніторингом діяльності Верховної Ради та місцевих політиків, адвокацією змін до законодавства та інформуванням громадян про роботу політиків. Зараз ЧЕСНО працює над адвокацією і моніторингом просування трьох реформ – виборчої, партійної та реформи місцевого самоврядування, а також над зміною політичної культури політиків та виборців. ЧЕСНО працює на національному рівні, та має представництво у 8 регіонах. Сфери експертизи організації: моніторинг роботи парламенту, політичні фінанси, моніторинг виборів, адвокація, залучення громадян до політичних процесів.
Сподіваємось на плідну подальшу співпрацю!
Знайомтесь з організацією.

25 березня 2021 відбулося засідання РГ3 УНП «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека»

На засіданні розглянули План роботи РГ3 на 2021 рік. Р. Гаврилюк зазначив, що в зв’язку з підготовкою угоди між УНП ФГС СхП та Форумом необхідно визначити тематичні напрями діяльності РГ3, які можуть бути підтримані Форумом. Запропоновано наступні напрями:
а) Сталий транспорт
б) Довкільна та кліматична стійкість СхП – як не втратити шанс Україні?
в) Стратегічна екологічна оцінка стратегій розвитку громад як інструмент їх збалансованого розвитку.
Протокол засідання.

 

COVID-19 РЕ-ГРАНТИНГ ФОРУМУ 2020

Детектор медіа про протидію дезінформації

ГО  Детектор медіа, члени РГ1 УНП, реалізувала проект «Правда та вимисел про коронавірус» за підтримки ФГС СхП. Проєкт був спрямований на аналіз та протидію дезінформації про пандемію COVID-19, яку поширюють в засобах масової інформації та соціальних медіа.
Детальніше про проект, його результати та матеріали

U-Cycle про велосипедну інфраструктуру

ГО «Асоціація велосипедистів Києва» (U-Cycle), члени РГ3 УНП, реалізувала проект “Велосипедна інфраструктура як міра реагування на пандемічний транспортний попит у Києві” за підтримки ФГС СхП.
Діяльність проекту була зосереджена на популяризації та експертній підтримці розвитку безпечної та комфортної велосипедної інфраструктури у Києві для підтримки громадян шляхом підвищення безпеки міської мобільності під час пандемії COVID. Як результат проєкту, U-Cycle у співпраці з поліцією, місцевими органами влади та громадським сектором розробили План по створенню велосипедної інфраструктури у 2021 році.
Детальніше про проект, його результати та матеріали

СТАН про підтримку розмаїття в Прикарпатті

Молодіжна організація «СТАН» (члени РГ4 УНП) реалізували проєкт «Амбасадори Розмаїття у Прикарпатті – антикрихка підтримка вразливих груп та громадських активістів» через ре-грантингову схему підтримки ФГС СхП. В рамках проєкту було здійснено картування громад щодо ситуації у Івано-Франківській області стану низових ініціатив та організації, котрі працюють у тематиці плюралізму та різноманіття. Картування проходило у два етапи: проведення низки зустрічей з лідерами думок громадянського суспільства та проведення низки візитів у відібрані громади Івано-Франківщини, а саме: Коломия, Калуш, Верховина, Долина, Лисець та Івано-Франківськ.
Детальніше про проект, його результати та матеріали.

 

АНАЛІТИКА

Україна і Східне партнерство: візія 2025 року

Збірка, підготовлена Рада зовнішньої політики “Українська призма” (РГ1 УНП) містить аналітичні матеріали за тематикою багатосторонньої та двосторонньої співпраці України у рамках політики Східного партнерства (СхП) Європейського Союзу. Зокрема, досліджено еволюцію й подальші перспективи розвитку багатостороннього, парламентського, економічного й енергетичного вимірів СхП, співпраці у сфері малого і середнього підприємництва, а також двосторонніх відносин України із Грузією, Молдовою, Азербайджаном та Білоруссю у контексті СхП, у т. ч. із врахуванням чиннику пандемії COVID-19.

Потенціал COVID-19 до змін у країнах СхП

А якщо поточне уповільнення функціонування всіх секторів діяльності країн Східного партнерства має потенціал для зарядки та прискорення реформ? У папері також викладені основні можливості для змін та ефективнішої адаптації до можливих подібних ситуацій у майбутньому. Пандемія COVID-19 виявила багато соціальних, економічних та політичних вразливих місць країн Східного партнерства. Настав час запровадити та просувати реформи для забезпечення соціальної стійкості регіону. Цей документ містить огляд основних висновків із семи тематичних робіт, опублікованих раніше, та пропонує набір політичних рішень щодо змін та більш ефективної адаптації до можливих подібних ситуацій у майбутньому.
Ознайомитися з аналітичною запискою "Потенціал COVID-19 до змін у країнах СхП", 13 квітня 2021

Вплив Covid-19 на трудову міграцію з країн Східного партнерства до країн ЄС

Пандемія COVID-19 різко вплинула на міжнародну міграцію. Коли пандемія вдарила, багато працівників-мігрантів з країн Східного партнерства опинились у закордонних країнах без роботи і не могли утримувати сім'ї вдома. Цей політичний документ містить детальний аналіз того, як поточна криза охорони здоров’я вплинула на міграційні потоки та як відреагували уряди країн СхП та країни-члени ЄС.
Ознайомитися з аналітичною запискою "Вплив Covid-19 на трудову міграцію з країн Східного партнерства до країн ЄС", 6 квітня 2021.

Східне партнерство – перспективи багатостороннього виміру

Геннадій Максак, «Українська призма» (РГ1 УНП), про еволюцію багатостороннього інституційного виміру СхП (2009-2019), нові ініціативи та пропозиції щодо реорганізації інституційної рамки СхП (2019-2021) та перспективи диференціації в рамках багатостороннього формату СхП.

Стратегія реагування жіночих громадських організацій та жіночого руху на COVID-19 в Україні

У стратегії надано загальний огляд та опис не лише проблем, з якими стикаються жінки під час карантину, але й потенціалу жінок та їхніх об’єднань. Документ є результатом діяльності фокус-груп, консультацій та аналітичної роботи, що розпочалися в липні 2020 року завдяки проєкту Українського жіночого фонду «Жіночий рух – в авангарді реагування на виклики COVID-19 в Україні». Проєкт підтримується Європейським Союзом через Механізм швидкого реагування для організацій громадянського суспільства в країнах Східного партнерства та є частиною заходів ЄС, пов’язаних із викликами COVID-19 в Україні.

 

СТАТТІ

Східне партнерство потребує нових стимулів
Євроінтеграційний портал

Ольга Стефанішина, Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, провела зустріч з Олівером Варгеї, Комісаром ЄС з питань сусідства та розширення. Серед обговорених тем: спільні зусилля України та ЄС у боротьбі з пандемією, «відкриття кордонів» ЄС для мандрівників з третіх країн, реформи та надання Україні чергового траншу макрофінансової підтримки, реалізація політик Європейського зеленого курсу та пріоритети ЄС у контексті підготовки до саміту Східного партнерства.

Україна, Грузія та Молдова започаткували Асоційоване Тріо
Міністерство закордонних справ України

Глави МЗС України, Грузії та Молдови підписали Меморандум, яким започаткували Асоційоване Тріо – тристоронній формат посиленої співпраці з європейської інтеграції. Документ підкреслює європейські прагнення трьох асоційованих партнерів ЄС та їхні амбіції стати членами Євросоюзу.

Уряд Литви вирішив допомогти COVID-вакцинами низці інших країн-учасників програми "Східне партнерство"
Deutsche Welle

Литва вирішила виділити загалом 200 тисяч доз вакцин для країн-учасниць  "Східного партнерства", з яких 100 тисяч доз отримає Україна. Про це повідомив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.

Violence against women ‘a pandemic’, warns UN envoy
The Guardian

Експертки Центру "Жіночі перспективи" (члени РГ1 УНП) Галина Федькович та Марта Чумало прокоментували для The Guardian перспективи та виклики щодо ратифікації Стамбульської конвенції.

Наступний саміт Східного партнерства має підтвердити прагнення України до членства в ЄС – Дмитро Разумков
Укрінформ

Шостий саміт Східного партнерства цього року має підбити підсумок змін у цьому регіоні протягом минулих років та підтвердити курс України, а також Грузії і Молдови, на європейську інтеграцію та майбутнє членство в ЄС.

ЄС варто розробити для країн Східного партнерства «план дій» щодо членства за аналогом подібного документа, що існує в НАТО.
Укрінформ

«ЄС має створити більше можливостей для тих країн, які більш амбітні. Всі ідеї, які ми обговорювали у Європарламенті минулого року, - секторальна інтеграція, інтеграція «чотирьох свобод», - мають отримати практичні дорожні карти, щоб було зрозуміло, куди ця інтеграція веде, якого роду переваги країни отримають, якщо досягнуть поставлених цілей. Як ми розуміємо, існує потреба у Плані дій щодо членства. Україна і Грузія прагнуть плану дій, щоб набути членства в НАТО, існує необхідність подібного плану дій з інтеграції цих країн в ЄС. Нам потрібен новий моментум. Це саме те, що має обговорити ЄС та ухвалити рішення», - депутат Європарламенту Андрюс Кубілюс.

 

НОВИНИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

Відбулося онлайн засідання РГ1 ФГС СхП, 25-27.05.2021

25-27 травня 2021 року відбулося засідання Робочої групи 1 ФГС СхП «Демократія, права людини, належне урядування та стабільність».
Засідання РГ1 було зосереджено на обговоренні складної ситуації та викликів питань безпеки в регіоні, а також впливу останніх подій на безпеку людини та права людини та те, яким чином політика Східного партнерства може допомогти їх вирішити. Учасники поділились своїми поглядами та рекомендаціями щодо майбутньої політики із зацікавленими сторонами ЄС - Матьє Буске (Mathieu Bousquet, DG NEAR), Анною Вестерхольм (Anna Westerholm, МЗС Швеції), Петрою Гомбаловою (Petra Gombalova, EEAS) та Генріхом Норбергом (Henrik Norberg МЗС Швеції). Вони згадали, що ЄС буде продовжувати підтримувати країни Східного партнерства у створенні стійкого порядку денного після COVID на благо громадян і продовжуватиме підтримувати громадянське суспільство як одного з ключових суб'єктів процесів реформ.

Відбулося онлайн засідання РГ3 ФГС СхП, 17-19.05.2021

Під час зустрічі члени РГ3 ФГС СхП висвітлили поєднання прогресу та проблем у різних сферах, пов’язаних з навколишнім середовищем, причому прогресом часто вважається прийняття законодавчих актів, а не їх ефективне виконання. Зацікавлені сторони в ЄС, Анна Рапулло Грау (Anna Rapullo Grau, EEAS), Анжела Буларга (Angela Bularga, DG NEAR) та Анджей Янушевський (Andrzej Januszewski, DG ENV) заявили, що ЄС буде продовжувати підтримувати громадянське суспільство у здійсненні значних змін в кліматичній політиці, змушуючи уряди помічати та діяти відповідно. Руслан Гаврилюк (координатор РГ3 ФГС СхП, Україна): “Особливо жвавою та водночас важливою була дискусія під час сесії з європейськими стейкхолдерами щодо бурхливого розвитку гідроенергетики в регіоні Східного партнерства. Важливо, що була донесена позиція громадянського суспільства щодо неприпустимості фінансової підтримки європейськими банками гідроенергетичних проектів, які спричинили хвилю громадського супротиву".
Звіт онлайн засідання РГ3 ФГС СхП, 17-19 травня 2021

 

Регрантинг членам Форуму 2021, лот 3

Знайомимо з підтриманими проектами. Секретаріат Eastern Partnership Civil Society Forum повідомив, що на конкурс Call for Proposals 2021 – Lot 3 надійшло 30 заявок, з яких 26 мали право на участь. З цих 26 заявок конкурсна комісія підтримала фінансування 4 проектів.
Серед проектів, що отримали фінансування, є один проект, де головним виконавцем є українська організація: Analysing and assessing the management of Transboundary Emerald Sites of Ukraine, Belarus and Moldova (Аналіз та оцінка управління транскордонними смарагдовими об’єктами України, Білорусі та Молдови) – БО «Інтерекоцентр» (члени РГ3 УНП).
В інших трьох проектах серед партнерів в кожному проекті є українські організації – члени УНП.
Вітаємо  колег - БО «Інтерекоцентр» (члени РГ3 УНП), а також Жіночий консорціум України (РГ1 УНП), Інститут економічних досліджень та політичних консультацій(РГ2 УНП) та Kreativ - Vinnytsia Regional Informational Centre(РГ4 УНП), які виступають партнерами в реалізації проектів , що отримали фінансування у рамках регрантингу-2021 ФГС СхП!

Засідання КК ФГС СхП, березень-квітень 2021

Керівний комітет ФГС СхП (КК) скликався в режимі он-лайн 29 березня, 31 березня та 6 квітня 2021 року для обміну запитаннями зі стейкхолдерами країн ЄС щодо важливих питань політики, обговорення цілей майбутніх засідань робочих груп та обсягу роботи. Окрім того, КК обговорював методологію Індексу ФГС Східного партнерства, поточний склад Арбітражного комітету ФГС СхП та плану проведення Щорічної асамблеї цього року.
Протокол засідання КК ФГС СхП, березень-квітень 2021

Інформаційний бюлетень Форуму громадянського суспільства Східного партнерстваДетальніше про головні події, які відбувались на рівні ФГС СхП, можна дізнатись з бюлетенів Форуму:  

 

МОЖЛИВОСТІ

Грантова програма на підтримку ініціатив громадянського суспільства у сфері протидії корупції

Програма «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія!» оголошує грантову програму на підтримку ініціатив громадянського суспільства та медіа у сфері протидії корупції. Мета програми - мобілізувати суспільство на запобігання корупції, розробити аналітичні матеріали щодо механізмів підвищення обізнаності та виховання цінностей, спрямованих на запобігання корупції, сприяти виникненню коаліцій, які здійснюватимуть адвокацію ефективних антикорупційних заходів на національному і регіональному рівнях. Дедлайн - 31 липня 2021 року.
 

Регіональний офіс Фонду імені Фрідріха Еберта «Діалог Східна Європа» і Рада зовнішньої політики «Українська призма» раді оголосити про відкриття прийому заявок на участь в «Східноєвропейської школи дослідників зовнішньої політики».

Школа спрямована на створення комунікаційної платформи для білоруських, молдавських і українських дослідників, підвищення рівня їх інформованості про міжнародні процеси в східноєвропейському регіоні і надання базових навичок розробки та імплементації аналітичних документів.
 Дедлайн: 18 червня 2021 р.

 
Основні цифри
Всього компаній-членів283на 11.10.24
Кількість КУА278на 11.10.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 11.10.24
Кількість ІСІ1815на 11.10.24
Кількість НПФ*53на 11.10.24
Кількість СК*1на 31.07.24
Активи в управлінні КУА, млн грн648 280на 31.07.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 112на 31.07.24