Бюлетень Національної платформи УНП (грудень 2020 - січень 2021)

17 лютого 2021

НОВИНИ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПЛАТФОРМИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

 

УНП ФГС СхП презентувала моніторинговий звіт «Поступ України у виконанні двадцяти досягнень Східного партнерства до 2020 року», 22 січня 2021

У 2019-2020 роках найбільшого поступу Україні вдалося досягти у сферах «Прогалини в доступі до фінансів та фінансової інфраструктури», «Безпека», «Дослідження та інновації» та «Європейська школа Східного партнерства». Ці сфери отримали максимальну оцінку (+++) від профільних експертів, які їх аналізували. Найнижчу оцінку (+) отримала сфера “Енергоефективність, використання відновлювальної енергії, а також зменшення викидів парникового газу”.

 

Представляємо результати ініціатив, які були підтримані УНП в 2020 році в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.

 

Члени Української платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства потрапили до рейтингу найкращих аналітичних центрів світу 2020

В номінації 2020 Top Think Tanks in Central and Eastern Europe:

  • Міжнародний Центр Перспективних Досліджень - МЦПД (РГ1 УНП)
  • Фонд "Демократичні Ініціативи" (РГ1 УНП)
  • Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (РГ2 УНП)

Також Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (РГ2 УНП) є серед найкращих в номінації 2020 Top Domestic Economic Policy Think Tanks, 2020 Top International Economics Policy Think Tanks, 2020 Best Advocacy Campaign. Міжнародний Центр Перспективних Досліджень - МЦПД (РГ1 УНП) є в переліку в номінації 2020 Top Education Policy Think Tanks, 2020 Top Foreign Policy and International Affairs Think Tanks, 2020 Best Use of Media. Міжнародний центр перспективних досліджень (РГ1) (РГ1 УНП) є в переліку найкращих в номінації 2020 Best Independent Think Tanks. Центр політико-правових реформ (РГ1 УНП) знаходиться серед найкращих в номінації 2020 Best Quality Assurance and Integrity Policies and Procedures. Фонд "Демократичні Ініціативи" (РГ1) визнаний в номінації 2020 Best Policy and Institutional Response to COVID-19.

 

Стратегічний план розвитку УНП ФГС СхП на 2021-2023 рр

Стратегічний план розвитку УНП ФГС СхП, серед іншого, визначає мету діяльності та цінності Платформи, її місію і стратегічну візію, засади взаємодії з зацікавленими сторонами (стейкхолдерами), стратегічні і операційні цілі діяльності..

 

Заяви та звернення УНП ФГС СхП в 2020: підсумки

В 2020 члени Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП) підготували 9 заяв та звернень.

 

Моніторинговий звіт УНП: Поступ України у виконанні двадцяти досягнень Східного партнерства до 2020 року

В 2020 році експерти УНП ФГС СхП проаналізували виконання «20 очікуваних досягнень Східного партнерства» за період від 16 вересня 2019 року до 1 вересня 2020 р. та підготували моніторинговий звіт «Поступ України у виконанні двадцяти досягнень Східного партнерства до 2020 року»

 

Відповідь на звернення Робочих груп з питань екології проєвропейських громадських платформ УНП ФГС СхП та УС ПГС щодо екології та розвитку сталого транспорту

На звернення були отримані відповіді:

  • Лист Комітету з питань транспорту та інфраструктури Верховної Ради України, 05.02.2021
  • Лист Міністерства інфраструктури України (з додатком – інформаційні матеріали), 07.12.2020
  • Лист Державного агентства автомобільних доріг України, 02.12.2020
  • Лист Міністерства інфраструктури України, 30.11.202

 

Керівний комітет УНП провів фінальне засідання у 2020 році

Новообраний Керівний комітет УНП ФГС СхП 23 грудня провів засідання, яке було присвячене обговоренню перспектив та ризиків діяльності платформи у 2021 році, а також підсумувало результати 2020 року.

 

Відкрите звернення УНП ФГС СхП до депутатів Верховної ради України щодо ратифікації Стамбульської конвенції

В рамках міжнародної акції «16 днів проти насилля», до Міжнародного дня прав людини (Human Rights Day), розуміючи важливість та підтримуючи одну з тем обговорення на Щорічній Асамблеї Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Why can’t Gender Equality wait? (з прийняттям Стратегії інтеграції гендерних аспектів Форум застосовує більш структурований підхід до сприяння гендерній рівності у всіх своїх структурах та операціях) члени Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, звертаються до депутатів Верховної Ради України з закликом щодо невідкладної ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству (Стамбульська конвенція) і запровадження в законодавство України міжнародних стандартів запобігання та протидії насильству щодо жінок і домашньому та гендерно обумовленому насильству.

 

Моніторинговий звіт УНП: Поступ України у виконанні двадцяти досягнень Східного партнерства до 2020 року

УНП почала знайомити із розділами моніторингу та запропонувала згадати попередні три моніторинги за 2017, 2018 та 2019 роки

 

 

 

ІНІЦІАТИВИ УНП

 

Продовжуємо знайомити з результатами ініціатив, які були підтримані УНП в 2020 році в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.

Проектом було підтримано 11 ініціатив. Знайомимо Вас з 6 ініціативами. В попередньому випуску Бюлетеня УНП жовтень – листопад 2020 були представлені 5 ініціатив
 

 

Дослідження «Освітня траєкторія: розвиток системи освіти у післякризовий період» (Молодіжна організація “СТАН” , РГ4 УНП)

Метою дослідження було допомогти освітній системі знайти власну траєкторію для позитивних трансформацій, щоб вибратися з кризи.
В рамках ініціативи відбулося 16 подій в Житомирській, Івано-Франківській, Львівській та Луганській областях (офлайн та онлайн). Загалом в них взяло участь 56 осіб, серед яких – вчителі, адміністратори навчальних закладів, експерти з формальної та неформальної освіти, молоді люди шкільного та студентського віку, а також молоді фахівці. За результатами інтерв’ю та групових обговорень автори дослідження представили тенденції розвитку системи освіти у післякризовий період в Україні

 

Дослідження «Розвиток відновлюваної енергетики та створення балансуючих потужностей – аналіз викликів для стійкості енергосистеми України в розрізі досягнення енергетичних та кліматичних цілей» (Олександра Гуменюк, Ірина Куроєдова, Європейсько-українське енергетичне агентство, Руслан Гаврилюк, Національний екологічний центр України, РГ3 УНП)

Метою ініціативи було провести аналіз можливостей розвитку балансуючих потужностей як ключової умови «Зеленого» переходу України та збільшення частки відновлюваної енергетики, і надати якісні рекомендації галузевим стейкхолдерам для вирішення причини сучасної кризи в розвитку ВДЕ.
В рамках ініціативи Європейсько-українським енергетичним агентством було проаналізовано міжнародний досвід економічної та правової моделі розвитку балансуючих потужностей та досвід країн регіону Східного партнерства; було проведено опитування міжнародних та українських фінансових інституцій, щодо необхідних критеріїв підгалузі балансування для підвищення надійності та привабливості для інвестування. Національним екологічним центром України була проведена оцінка перспектив розвитку сонячної та вітрової генерації в Україні з врахуванням екологічних критеріїв.

 

Аналітична записка «Інформаційна політика та комунікація обмежень свободи пересування під час пандемії» (Павло Кравчук, Ірина Сушко, Аналітичний центр «Європа без бар’єрів», РГ1 УНП)

Метою ініціативи було провести аналіз інформаційної політики українського уряду в контексті права на свободу пересування та підготувати рекомендації щодо неупередженого і компетентного інформування громадян в умовах пандемії коронавірусу.
Автори дослідження вважають, що «за час пандемії невизначеність і хаотичність швидко ухвалюваних рішень у поєднанні з неефективною інформаційною політикою спричинили кілька суттєвих безпекових і гуманітарних кризових явищ у сфері свободи пересування».

 

«Довкільна та кліматична стійкість Східного партнерства – оцінка перспективи досягнення в Україні» (спільна ініціатива РГ3 «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека»)

Мета ініціативи – аналіз перспектив та встановлення ключових індикаторів довкільної та кліматичної стійкості України в контексті досягнення цілей Східного партнерства після 2020 року.
Проведена авторами оцінка реальних перспектив України дозволить позбавитися зайвих ілюзій та встановити реалістичні цілі, а також індикатори необхідних змін, які в майбутньому дозволять здійснювати моніторинг та об’єктивно оцінювати прогрес України в реалізації реформ.

 

Аналітичний звіт «Посилення громадської участі в запобіганні та протидії гендерно зумовленому та домашньому насильству» (Ростислав Дзундза, Бюро соціальних та політичних розробок, РГ1 УНП)

Аналітичний звіт надає пропозиції щодо шляхів подолання в сфері насильства щодо жінок та гендерно зумовленого насильства, невідкладні заходи, спрямовані на попередження та мінімізацію домашнього насильства, незворотності покарання за насильство та наданні максимальної підтримки і допомоги потерпілим особам, особливо дітям, людям похилого віку та особам з інвалідністю. Автор аналізує громадську участь у запобіганні та протидії гендерно зумовленому та домашньому насильству на прикладі України.

 

Аналітичний документ «Цифрові трансформації в Україні: чи відповідають вітчизняні інституційні умови зовнішнім викликам та європейському порядку денному?» (Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень, РГ2 УНП

Результати дослідження показують ситуацію по наступним напрямкам цифрової трансформації України: телекомунікаційні послуги та цифрова інфраструктура; електронне врядування, електронна ідентифікація, кібербезпека та електронні довірчі послуги; електронна торгівля та віртуальні активи; інформаційно-комунікаційні технології, інновації та стартапи; цифрові навички та компетентності, цифровізація освіти та навчання онлайн; електронна охорона здоров’я.
Автори дослідження вважають, що «за останні півтора року в Україні зроблено ряд важливих кроків на шляху до Єдиного цифрового ринку ЄС.

 

 

 

АНАЛІТИКА

 

Індекс прозорості енергетики 2020

Індекс прозорості енергетики, з одного боку, є кінцевим продуктом, що надає інтегральну оцінку інформаційній відкритості енергетичного сектору країни, а з іншого – універсальним інструментом, що дозволяє докладно аналізувати прозорість за окремими категоріями, критеріями і ринками, а також бачити прогрес як у динаміці, так і в порівнянні з іншими країнами.
Публікація підготовлена я в рамках проекту «Індекс прозорості енергетики – потужний інструмент посилення прозорості енергетичного сектору», який реалізовано ГО «ДІКСІ ГРУП» разом із World Experience for Georgia “WEG” (Georgia) та Community for advocacy and public policies WatchDog.MD (Moldova). Проект підтримано за програмою регрантингу Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства.
Індекс прозорості енергетики 2020: міжнародне видання (англійською).

 

Рішення для молодіжної зайнятості: вплив громадянського суспільства в Країні, Молдові та Грузії

Це перше фундаментальне дослідження ринку молодіжної зайнятості у трьох країнах Східного партнерства. Воно проводилось протягом восьми місяців і виявило, що здебільшого проблеми в цих країнах подібні – молоді спеціалісти є найвразливішою категорією на ринку праці, їм не вистачає державної підтримки, а рівень безробіття серед працівників до 25 років постійно зростає. Аналітичне дослідження здійснили ГО «Молодіжна альтернатива» та ГО «Фундація «Відкрите суспільство»(РГ1 УНП) у співпраці з Асоціацією зовнішньої політики Молдови та Центром стратегії та розвитку Грузії. Проект підтримано за програмою регрантингу Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства. Youth Employment Solutions: The Impact by Civil Society in Ukraine, Moldova, Georgia

 

Як працює і де буксує українська економічна дипломатія у відносинах з сусідами?


Політична риторика vs економічний раціоналізм: що визначає порядок денний відносин України з сусідами - досліджувала Тетяна Зосименко (Рада зовнішньої політики «Українська призма» РГ1 УНП). Було проаналізовано стан двосторонніх економічних відносин з державами-сусідами України, а також регіональними ініціативами та підготували рекомендації щодо підвищення ефективності інструментів економічної дипломатії.

 

Аналіз законодавства, ухваленого протягом 2014-2020 років, яке містить неврахування або суперечності відносно положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС


Експерти проєкту ЄС-ПРООН з Парламентської реформи на запит Комітету з питань інтеграції України до ЄС Верховної ради України зробили аналіз законодавства, ухваленого протягом 2014-2020 років, яке спрямоване на виконання зобов’язань України за Угодою про асоціацію. Експерти встановили, що понад тридцять ухвалених законів не повністю враховують або ж узагалі мають суперечності з положеннями Угоди про Асоціацію.

 

Моніторинговий звіт УНП: Поступ України у виконанні двадцяти досягнень Східного партнерства до 2020 року


В 2020 році експерти Української національної платформи Форуму громадянського суспідьства Східного партнерства проаналізували виконання «20 очікуваних досягнень Східного партнерства» за період від 16 вересня 2019 року до 1 вересня 2020 р. та підготували моніторинговий звіт «Поступ України у виконанні двадцяти досягнень Східного партнерства до 2020 року»

 

Дипломатія–2021: Очікування українського суспільства


Якими є очікування українців від вітчизняної дипломатії та закордонних партнерів? Кому із закордонних лідерів українці довіряють найбільше? Яким є бачення респондентів щодо врегулювання війни на Донбасі? Щоб знайти відповіді на ці питання Центр “Нова Європа” замовив загальнонаціональне соціологічне опитування щодо очікувань українського суспільства від зовнішньої політики України.

 

Реструктуризація зростання через антизростання. Перспективи дослідження спільних благ у країнах Східного партнерства


Доцільність підходу антизростання в країнах СхП, роль спільних благ для антизростання в межах міст і якими можуть бути передумови переходу до антизростання в країнах СхП

 

Дослідження EUvsDisinfo: вакцина як ідеологічна зброя


Проект EUvsDisinfo оприлюднили дослідження "Вакцина як ідеологічна зброя". Якщо Вас цікавить як дезинформація та теорії змови поширюються в країнах Східного партнерства, то знайомтесь з аналітикою, яка доступна англійською (https://tinyurl.com/1qgkmwcy) та російською (https://tinyurl.com/1v385flg) мовами

 

EaP Monthly Analytical Digest – December 2020, Eastern Partnership in the next decade, focus on Georgia, Moldova and Ukraine, EaP Think Bridge, 31/2020


Аналітичний дайджест про найважливіші події грудня 2020 у Східному партнерстві – в аналізі експертів з шести країн.

 

 

 

СТАТТІ

 

«Східне партнерство» має стати інструментом розширення ЄС для тих країн, які прагнуть цього
Комітет з питань інтеграції України до ЄС Верховної ради України

Про це Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила під час публічної дискусії «Досягнення України в «Східному партнерстві» та плани на майбутнє». Під час дискусії було презентовано моніторинговий звіт Української національної платформи Форуму громадянського суспільства «Східного партнерства» «Поступ України у виконанні двадцяти досягнень «Східного партнерства» до 2020 року».

 

Кулеба заявив про спільне бачення України, Молдови та Грузії щодо "Східного партнерства"
Європейська правда

"Важливо, що три наших держави говорять з Європейським Союзом одним голосом, який набагато сильніший, ніж голос кожного поодинці. "Східне партнерство" має бути інструментом, який сприяє реалізації європейських прагнень наших держав, Асоційованого Тріо найбільш амбітних східних партнерів ЄС", - зазначив Дмитро Кулеба.

 

Україна зробила вагомий поступ у 4 з 20 очікуваних досягнень Східного Партнерства за останній рік
Громадський простір

Про це йдеться у моніторинговому звіті “Поступ України у виконанні двадцяти досягнень Східного партнерства до 2020 року”, який презентувала Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП).

 

Для всіх країн Східного партнерства є принципово важливим отримання вакцин проти COVID-19 – Володимир Зеленський
Президент України

Європейський Союз має приділити підвищену увагу країнам Східного партнерства у питаннях закупівлі та постачання вакцини від коронавірусної хвороби COVID-19. Про це заявив Президент України Володимир Зеленський за результатами зустрічі з Президентом Республіки Молдова Майєю Санду у Києві.

 

Україна, Грузія і Молдова можуть консолідувати Східне партнерство
Укрінформ

Під час онлайн-брифінгу 22.12.2020 представник України при ЄС, посол України у Бельгії Микола Точицький заявив: «Ми продовжуємо працювати над завданнями (підготовки до – ред.) саміту. Три асоційовані члени й учасники Східного партнерства не полишають можливостей підтримувати діалог, ми маємо доволі серйозні напрацювання в частині економіки, в частині обміну інформацією, в інфраструктурних проєктах. Україна, Грузія і Молдова можуть стати тим об’єднуючим елементом, щоб інші (країни – ред.) також підтягнулися».

 

Останні місяці стали випробуванням для політики Східного партнерства - Боррель
Укрінформ

Європейська програма Східного партнерства в останні місяці поточного року зазнала суворих випробувань, що лише підкреслює необхідність її збереження. Про це у Брюсселі під час виступу на пленарних слуханнях Європарламенту щодо стану Східного партнерства заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель.

Opening statement by Josep Borrell Fontelles, Vice-President of the European Commission on additional resources in the Recent developments in the Eastern Partnership, extract from the plenary session of the EP.

Основні цифри
Всього компаній-членів283на 11.10.24
Кількість КУА278на 11.10.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 11.10.24
Кількість ІСІ1815на 11.10.24
Кількість НПФ*53на 11.10.24
Кількість СК*1на 31.07.24
Активи в управлінні КУА, млн грн648 280на 31.07.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 112на 31.07.24