Бюлетень Національної платформи УНП (березень-квітень 2023)

11 травня 2023
НОВИНИ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПЛАТФОРМИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА

Зустріч із спеціальним представником з питань Східного партнерства в ЄС, Брюссель

Національний координатор УНП ФГС СхП Руслан Гаврилюк взяв участь у зустрічі з Дірком Шубелем, спеціальним представником з питань Східного партнерства в ЄС (Dirk Schuebel, EU Special Envoy for Eastern Partnership, European External Action Service), яка відбулася в Брюсселі в рамках засідання Керівного комітету ФГС СхП (12-14.04.2023).
Ключові питання, які були підняті під час зустрічі:

  • Політика Східного партнерства має бути модернізована з урахуванням попередніх помилок, які не сприяли запобіганню російської агресії;
  • політика безпеки має бути включена до політики Східного партнерства;
  • політика Східного партнерства має відповідати євроінтеграційним намірам кожної країни-учасниці та водночас створювати позитивні приклади членства в ЄС, які б надихали інші країни регіону;
  • вимір громадянського суспільства політики Східного партнерства, який є чи не найпозитивнішим серед компонентів політики, є ключем до подальших позитивних трансформацій у регіоні.

Звіт про результати ініціатив УНП, 2022

В рамках проєкту “Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу в 2022 році було підтримано 10 ініціатив від Робочих груп УНП.
Інаціативи мають таку структуру:

  • проведення дослідження та підготовка аналітичного документу
  • інформаційна кампанія (проведення публічних заходів, поширення результатів ініціативи серед колег, медіа, стейкхолдерів)
  • адвокаційна кампанія

Звіт був представлений на спільному засіданні Керівного комітету УНП та Наглядової ради проекту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП 2021-2023» 06.04.2023

Спільне засідання КК УНП ФГС СхП та НР проекту, 06.04.2023, онлайн

Відбулося спільне засідання Керівного комітету Українська платформа Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства та Наглядової ради проекту "Підтримка УНП 2021-2023".
Під час засідання члени Комітету розглянули такі питання:

  • Учасники привітали оновлений склад Наглядової ради.
  • Заслухали та обговорили результати звітів “Проект підтримки діяльності УНП 2021-2023” за 2022 рік та “Результати впровадження ініціатив РГ УНП в 2022 році”.
  • Члени КК УНП запланували першій половині травня  проведення спільного засідання КК УНП та Наглядової ради проекту для обговорення підтримки ініціатив на 2023 рік
  • Члени КК УНП прийняли рішення про максимально відкриту інформації щодо умов та пріоритетів для підтримки ініціатив на 2023 рік.
  • Національний координатор УНП ФГС СхП Руслан Гаврилюк представив бачення та пропозиції КК УНП напередодні засідання КК ФГС СхП (Брюссель, квітень).
  • Прийняли в члени УНП  РГ1 УНП - ГО “Україна-2050”.

ГО “Україна-2050” прийнято в члени УНП

УНП вітає нового члена РГ1 “Демократія, права людини, належне урядування і стабільність” ГО “Україна-2050”.
ГО «Україна-2050» є неприбутковою організацією, заснованою, щоб сприяти втіленню в життя за час одного покоління – до 2050 року – стратегії сталого розвитку України, як повністю незалежної, територіально цілісної, демократичної, реформованої та економічно конкурентоспроможної Європейської держави.
Сподіваємось на плідну подальшу співпрацю!
Знайомтесь з організацією:
www.ukraine-2050.org, https://www.facebook.com/profile.php?id=100064764758357

Громадські організації члени РГ3 «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства та РГ5 «Енергетика, транспорт, довкілля та зміна клімату» Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС підтримують звернення щодо збереження доступу до екологічних відкритих даних з урахуванням умов воєнного стану, підготовлене громадською організацією “Збережи Дніпро”.
Посилаючись на  Розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 р. № 181-р про Питання запровадження та забезпечення здійснення заходів правового режиму воєнного стану в Україні багато органів влади різних рівнів закрили доступ до більшості відкритих даних з Постанови КМУ 835 від 21 жовтня 2015 р. та не надають їх на Портал відкритих даних.
Відкриті екологічні дані не суперечать вимогам воєнного часу і є критичними, зокрема для можливості відновлення звільнених територій і для збереження безпечного життя на більшій території країни.
Дякуємо ГО “Збережи Дніпро” (члени РГ5 УС ПГС) за аналіз законодавства та підготовку проєкту звернення.
 
29 березня відбулася публічна дискусія, організована Робочою групою 3 «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, присвячена підсумкам ініціативи «Реформи у сфері довкілля для повоєнного відновлення та європейської інтеграції України».
Публічна дискусія зібрала та об’єднала представників громадянського суспільства, депутатів Верховної Ради України, а саме Комітету з питань екологічної політики та природокористування, керівництво Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів. В результаті відбулася насичена та конструктивна дискусія, учасники якої домовились про створення майданчику для постійних комунікацій з нагальних питань реформ у довкіллєвій сфері, до якого запрошують також доєднатися Делегацію Європейського Союзу в Україні. Представники законодавчої та виконавчої гілки влади підтримали більш широке залучення громадськості для вирішення теперішніх євроінтеграційних викликів України, що постали у довкіллєвій сфері, більше того навіть наголосили, що допомога громадськості є затребуваною як для Міндовкілля, так і для профільного комітету Парламенту.
Предметом публічної дискусії став аналітичний документ «Реформи у сфері довкілля для повоєнного відновлення та європейської інтеграції України», який презентували його автори – члени робочої групи 3 УНП ФГС СхП.
Наші колеги Foreign Policy Council “Ukrainian Prism” (члени РГ1 УНП) та експерти команди Civic EaP Tracker оприлюднили тематичний бриф щодо реалізації одного з ключових пріоритетів Східного партнерства “Разом для підзвітних інституцій, верховенства права та безпеки “.
Цей короткий аналіз того, як ЄС підтримує реформи у Вірменії, Азербайджані, Грузії, Молдові та Україні з фокусом на побудові ефективних та стійких держав в умовах глобальної турбулентності.
Експерти зібрали дані про заяви європейських чиновників, офіційні висновки та механізми підтримки, створені для допомоги країнам-партнерам. Аналіз охоплює всі важливі події 2022 року в цьому контексті.
Більше про захід
Відбулося засідання РГ5 «Соціально-трудова політика та соціальний діалог» Української Національної платформи Форуму Громадянського суспільства Східного партнерства.
На порядку денному було обговорення проблематики участі органів місцевого самоврядування в соціальному діалозі.
В ході засідання були окреслені приорітетні напрямки роботи та ініціативи від РГ5 на 2023 рік та відбулося делегування Віктора Хмільовського від РГ5 до Наглядової Ради проекту “Підтримка УНП 2021-2023”.
Робочі групи УНП та УС ПГС, що займаються тематикою довкілля, зміни клімату, транспорту та енергетичної безпеки, зібрались на спільне засідання, щоб обговорити поточну діяльність та запланувати ініціативи на 2023 рік.
Презентований проєкт аналітичного документа «Реформи у сфері довкілля для післявоєнного відновлення та європейської інтеграції України» акцентував увагу на важливості зеленої повоєнної відбудови України, виконання визначених стратегічних цілей та дотримання принципів належного екологічного врядування. Експерти також наголосили на посиленні пріоритетності проведення інституційної та фінансової реформ у сфері довкілля.
Метою засідання було скоординувати  поточної діяльності РГ2  та обговорити тематики ініціатив від РГ2 на 2023 рік.
Запланували  підготувати позиційний документ на основі реалізованих ініціатив. Необхідно використовувати усі інструменти, які дає нам членство в УНП.
Спільне засідання двох груп:  РГ4 УНП СхП «Контакти між людьми»  та РГ6 УС ПГС «Наука та технології, інформаційне суспільство, освіта, навчання та молодь, культура і спорт» відбулося 03 березня  2023  року в онлайн форматі.
Одним із важливих рішень стали домовленості про узгодження дій двох груп з використання інституційних можливостей двох платформ: УНП СхП та УС ПГС.
Представляємо Вашій увазі  тематичні пріоритети діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства на 2023 рік:
  • підтримка європейської інтеграції України як кандидата на вступ до ЄС;
  • реагування на виклики війни та посилення участі громадянського суспільства у відбудові та відновленні України;
  • об’єднання громадянського суспільства навколо відстоювання європейських цінностей та стандартів життя;
  • підтримка стійкості та спроможності громадянського суспільства;
  • посилення міжнародної солідарності з Україною
Представляємо Вашій увазі  тематичні пріоритети діяльності та Зведений Операційний план діяльності Робочих груп УНП на 2023 рік.
Операційний план та тематичні пріоритети були обговорені з членами РГ УНП та підготовлені координаторами Робочих груп УНП.
 
АНАЛІТИКА, ДОКУМЕНТИ, ЗВІТИ
Сергій Герасимчук, заступник виконавчого директора Української призми в публікації "Anticipating the 2023 Three Seas Initiative Bucharest Summit. Advancing the common agenda", аналізує можливості та перспективи Саміту ініціативи Тримор'я в Бухаресті для України та Молдови, зокрема:
Як російсько-українська війна може вплинути на подальшу співпрацю в рамках Тримор'я?
Які проєкти та в яких сферах можливо обговорити на саміті?
На які проєкти варто звернути увагу першочергово?
 
За 2014-2022 роки головні виконавці зобовʼязань згідно з Угодою демонструють такі показники: Кабінет Міністрів України виконав 70% заходів, а також 1% в процесі виконання, Верховна Рада України – 61% заходів виконано, інші органи державної влади виконали 59% заходів.
Звіт доступний українською та англійською мовами.
Команда Вектор прав людини / Human Rights Vector NGO (члени РГ1 УНП) підготувала «Довідник провайдерів, які надають психологічну та правову допомогу постраждалим від війни РФ проти України». Ця публікація буде корисна людям, які шукають допомогу для себе чи своїх близьких та знайомих, а також спеціалістам(-кам), які таку допомогу надають для ознайомлення з досвідом колег(-жінок), налагодження партнерств.
Публікацію підготовлено ГО «Вектор прав людини» в межах проєкту «Психологічна та правова допомога задля реагування та пом’якшення наслідків війни в Україні», що отримує підтримку від Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Eastern Partnership Civil Society Forum для членів і фінансується Європейським Союзом у межах підтримки громадянського суспільства в регіоні.
частина 1
частина 2
 
НОВИНИ ФОРУМУ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА
12-14 квітня 2023 року в Брюсселі відбулося засідання Керівного комітету Eastern Partnership Civil Society Forum, під час якого були обговорені ключові теми регіону та громадянського суспільства.
В рамках засідання члени КК ФГС СхП зустрілися з стейкхолдерами ЄС:  the European External Action Service – EEAS та DG NEAR EU Neighbourhood & Enlargement.
Українську національну платформу Форуму громадянського суспільства Східного партнерства на зустрічі представляв Національний координатор Гаврилюк Руслан.
30 березня Eastern Partnership Civil Society Forum взяли участь у зустрічі високопосадовців Східного партнерства, яка зібрала в Брюсселі держав-членів ЄС 🇪🇺 і офіційних осіб країн Східного партнерства, щоб обговорити новий річний робочий план СхП на 2023 рік, імплементацію економічного та інвестиційного плану та безпековий вимір Східного партнерства.
Директорка Ана Фуртуна виступила зі вступними словами від імені ФГС СхП та відмітила: "Поки План роботи має перехідний характер, 2023 рік не є перехідним роком. 2023 рік - переломний момент для політики СхП".
МОЖЛИВОСТІ
Партнерство «Відкритий Уряд» (OGP) за підтримки ЄС запускає конкурс проєктних пропозицій для громадських організацій із регіону Східного партнерства, зокрема й України.
Конкурс спрямований на розширення участі громадянського суспільства та побудови міжсекторального партнерства у сферах боротьби з корупцією, ефективного надання державних послуг, правосуддя, реагування на кризи та відновлення, посилення громадянського простору й доступу до інформації, відкритого управління та участі в реконструкції.
Заявки приймаються на постійній основі з кінцевим терміном подання в кінці кожного кварталу: 31 березня 2023 року, 30 червня 2023 року, 30 вересня 2023 року та 31 грудня 2023 року.
Є три проєкти, спеціально призначені саме для України:
  • Підтримка впровадження Директиви про диких птахів та Директиви про збереження типів оселищ, а також Natura 2000 в Україні та Молдові на основі спеціальних природоохоронних територій Смарагдової мережі в рамках Бернської конвенції.
  • Фенікс: проєкт комплексної орієнтації на нову екологічну інфраструктуру в українських містах – напрям «Відходи».
  • Фенікс: проєкт комплексної орієнтації на нову екологічну інфраструктуру в українських містах – напрям «Вода».
Програма LIFE – це фінансовий інструмент ЄС для заходів із захисту довкілля та боротьби зі змінами клімату. Україна приєдналася до Програми у червні 2022 року.
З більш детальна інформація про документи, критерії та умови участі
 
25-26 травня 2023 року у Варшаві відбудеться Перший юридичний форум «ЄС — Східне партнерство». Цей захід — це сучасна комунікаційна платформа, створена у 2022 році як новий майданчик для конструктивного діалогу між партнерами юридичних компаній, керівниками юридичних відділів компаній та спеціалістами з розвитку бізнесу, маркетингу та просування юридичних послуг з Європи, країн Східного партнерства, Центральної Азії і Кавказу. Захід відбувається щорічно у Варшаві наприкінці травня.
Більше інформації та реєстрація за посиланням: https://legalforum.eu/
Основні цифри
Всього компаній-членів283на 10.09.24
Кількість КУА278на 10.09.24
Кількість адміністраторів НПФ16на 10.09.24
Кількість ІСІ1813на 10.09.24
Кількість НПФ*53на 10.09.24
Кількість СК*1на 30.06.24
Активи в управлінні КУА, млн грн641 885на 30.06.24
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн3 065на 30.06.24