Проект USAID передав НКЦПФР програмне забезпечення для складання фінзвітності у форматі iXBRL

13 жовтня 2020

Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» офіційно передав Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку програмне забезпечення, завдяки якому 5-7 тисяч українських підприємств, що становлять суспільний інтерес, зможуть складати фінансову звітність у стандартизованому електронному форматі iXBRL відповідно до таксономії UA МСФЗ XBRL. НКЦПФР надає програмне забезпечення безоплатно.

XBRL (англійське скорочення від eXtensible Business Reporting Language – розширювальна мова ділової звітності) є світовим стандартом обміну бізнес-інформацією. Вперше Національна таксономія UA XBRL МСФЗ (міжнародних стандартів фінансової звітності) була розроблена у 2018 році Міністерством фінансів України.

З 01 січня 2021 року підприємства, що становлять суспільний інтерес, зобов’язані одночасно подавати всім регуляторам фінансову звітність згідно з таксономією UA XBRL МСФЗ. Термін подання квартального звіту – 25 квітня 2021 року, а першого річного звіту – 30 квітня. Система фінансової звітності (СФЗ) була створена в 2019 році за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору», який придбав та передав програмний комплекс НКЦПФР, яка здійснює операційне управління Центром збору фінансової звітності. Окрім НКЦПФР, системою користуються Національний банк України, Міністерство фінансів  та Державна служба статистики України.

«Зовсім скоро на фінансовому ринку для компаній, що становлять суспільний інтерес, розпочнеться новий сучасний період подання фінансової звітності, що відбуватиметься із суттєво новими правилами, засобами та реаліями. Для цього ми забезпечимо наші компанії сучасними технічними рішеннями, які допоможуть підвищити якість процесу звітності. Регуляторам, у свою чергу, ця система полегшить обробку інформації, дозволить завчасно виявляти ризики та відповідно на них реагувати»,- зазначив голова НКЦПФР Тимур Хромаєв. 

«Розвиток фінансового ринку України тісно пов’язаний із забезпеченням його прозорості. Через нову систему електронної звітності НКЦПФР та Національний банк України зможуть краще здійснювати нагляд за ринком, підвищувати його прозорість та надавати інформацію інвесторам згідно з міжнародними стандартами», - наголосив Роберт Бонд, керівник Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору». 

Розробку програмного забезпечення для формування фінансової звітності у форматі iXBRL замовив і профінансував Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» на прохання НКЦПФР. Розробником виступила українська ІТ-компанія «Джевера», яка перемогла у відкритому тендері на ІТ-послуги.

Довідкова інформація

Про Проект USAID «Трансформація фінансового сектору»

Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» підтримує реформування фінансового сектору в Україні та надає технічну допомогу за такими напрямами: споживче кредитування; реформування законодавчої та нормативної бази; розширення доступу до фінансів у небанківському фінансовому секторі; розширення застосування електронних фінансів; а також сприяння залученню населення до фінансових ринків та захисту прав споживачів фінансових послуг. З додатковою інформацією про Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» можна ознайомитися на http://www.fst-ua.info/en/та https://www.facebook.com/FSTProject.

iXBRL або Inline XBRL – це формат, який дозволяє в одному документі надавати як читабельні дані для людини, так і структуровані дані для опрацювання програмними засобами. У світі iXBRL використовується зокрема для підготовки фінансової звітності. iXBRL-документ можна переглядати за допомогою веб-браузерів.

Основні цифри
Всього компаній-членів312на 17.01.22
Кількість КУА306на 17.01.22
Кількість адміністраторів НПФ19на 17.01.22
Кількість ІСІ1737на 17.01.22
Кількість НПФ*55на 17.01.22
Кількість СК*2на 30.11.21
Активи в управлінні КУА, млн грн

521 023

на 30.11.21
Активи НПФ в адмініструванні, млн грн2 164на 30.11.21