Міжнародний реєстр збитків від воєнних дій Росії в Україні запрацює за тиждень
Наслідки обстрілу Києва росіянами (Фото: Олег Петрасюк/EPA)

За тиждень стартує технічний запуск Міжнародного реєстру збитків, завданих агресією Росії проти України, повідомляє пресслужба Міністерство юстиції.

Запуск відбудеться на міжнародній конференції "Відновлення справедливості для України" в нідерландському місті Гаага в присутності глав МЗС та міністрів юстиції країн ЄС.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Telegram: коротко про важливе

Реєстр збитків – це система обліку заяв фізичних, юридичних осіб та держави Україна про відшкодування збитків, втрат, шкоди від агресії Росії проти України.

"Реєстр почне приймання заяв на компенсації для постраждалих від збройної агресії РФ. Поки що йдеться про відкриття однієї категорії заявників. Загалом реєстр буде налічувати 40 категорій", – пояснили у Мін’юсті.

Категорії заяв включатимуть: втрату життя, катування та сексуальне насильство, а також тілесні ушкодження, примусове переміщення та примусове переселення осіб, втрату майна та доходу, інші форми економічних збитків, пошкодження критичної інфраструктури та інших державних об’єктів, збитки, завдані історико-культурній спадщині, збитки навколишньому середовищу тощо.

Для приймання заяв створено цифрову платформу. Передбачається, що всі заяви будуть тільки у цифровому форматі.

"На нас чекає старт роботи міжнародної комісії, яка буде присуджувати компенсації, орієнтовно на її створення піде щонайменше рік. Паралельно йдуть перемовини з партнерами щодо відкриття Компенсаційного фонду, наповнення якого планується коштом заарештованих активів РФ. Попереду ще дуже багато роботи", – зазначила заступниця міністра юстиції та керівниця напряму розробки міжнародного Компенсаційного механізму Ірина Мудра.

Як додали у Міністерстві цифрової трансформації, українці зможуть у кілька кліків через Дію подати відповідну заяву.

"Це перший кейс міжнародного обміну даними між Україною та Євросоюзом спільно з Міністерством юстиції, для якого використовуватимуть Дію. На першому етапі можна буде надіслати заяви про пошкоджене та знищене житлове нерухоме майно, якщо є акт про обстеження від місцевої влади, згодом цієї вимоги не буде", – заявили у Мінцифри.

Крім того, надалі планують розширити послугу, щоб громадяни могли подавати через Дію заяви про шкоду життю, здоровʼю, випадки тортур та сексуальне насильство.

"А також додамо можливість подавати заяви про відшкодування збитків для бізнесу", – наголосили в Мінцифри. 

Реєстр збитків, завданих агресією Росії проти України, створили у травні 2023 року на першому за 17 років саміті Ради Європи. До реєстру збитків приєдналися 37 членів Ради Європи, а також Канада, США, Японія та ЄС. 

Будь-яка держава-член або спостерігач Ради Європи та Європейського Союзу, а також будь-яка інша держава, яка проголосувала за резолюцію Генасамблеї ООН від 14 листопада 2022 року, може приєднатися до реєстру.

Читайте також: Сотні мільярдів у печі війни. Які прямі втрати України від російської агресії